Szef mazowieckich struktur SLD też należał do PZPR
Włodzimierz Czarzasty (na zdjęciu z Robertem Kwiatkowskim) należał do PZPR do 1990 r. Po przemianach politycznych był związany z SLD, w wyborach w 1997 r. bez powodzenia kandydował z ramienia tego ugrupowania do sejmu. Został później członkiem władz lokalnych SLD. Jest jednym z liderów Stowarzyszenia Ordynacka, w 2006 r. wybrany na przewodniczącego tej organizacji.
W maju 1999 r. prezydent Aleksander Kwaśniewski powołał go w skład Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Od marca 2000 r. do sierpnia 2004 r. zajmował stanowisko sekretarza KRRiT. Ustąpił w styczniu 2005 r. na kilka miesięcy przed upływem sześcioletniej kadencji. Jego nazwisko pojawiło się w trakcie tzw. afery Rywina, był wskazywany jako osoba mająca istotny wpływ na media publiczne i koncepcje prywatyzacyjne. Przyjęty przez sejm raport sejmowej komisji śledczej (autorstwa Zbigniewa Ziobry) stwierdzał, że złożenie przez Lwa Rywina propozycji korupcyjnej przedstawicielom Agora SA miało pozostawać - jak wskazano w tym dokumencie - w ścisłym związku z zachowaniem osób z tzw. grupy trzymającej władzę, w skład której wchodzili Robert Kwiatkowski, Aleksandra Jakubowska, Włodzimierz Czarzasty, Lech Nikolski oraz Leszek Miller. Włodzimierzowi Czarzastemu w związku z tą sprawą nie zostały nigdy przedstawione żadne zarzuty.
W 2012 r. wziął udział w wyborach na przewodniczącego wojewódzkich struktur SLD na Mazowszu, wygrywając z Katarzyną Piekarską.