Trwa ładowanie...

Yad Vashem wydało oświadczenie ws. przyjęcia ustawy o IPN. Decyzję prezydenta oceniono jednym słowem

Przedstawiciele Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu wydali specjalne oświadczenie, w którym wyrażają dezaprobatę dla przyjęcia przez Polskę ustawy o IPN. Decyzję Andrzeja Dudy określają jako "niefortunną".

Share
Yad Vashem wydało oświadczenie ws. przyjęcia ustawy o IPN. Decyzję prezydenta oceniono jednym słowem
Źródło: PAP
dwzwqnd

"Ta ustawa była przedmiotem dyskusji przez ostatnie półtora roku, podczas których Yad Vashem wielokrotnie ostrzegał polskie władze w sprawie wad tego prawa" - czytamy w wydanym przez Yad Vashem oświadczeniu.

Przedstawiciele Instytutu jednoznacznie zaznaczyli, że obozy śmierci zostały stworzone przez Niemców i jest to faktem, lecz ustawa może "zagrażać swobodnej i otwartej dyskusji na temat roli Polaków - jednostek i grup - w prześladowaniu i mordowaniu Żydów podczas Holokaustu".

Zupełnie innego zdania jest wiceminister spraw zagranicznych, Jan Dziedziczak, który w środę mówił w Sejmie o tym, że emocje, które narodziły się wokół nowelizacji, są zwykłym nieporozumieniem i rząd zamierza to nieporozumienie wyjaśnić.

dwzwqnd

– Państwo polskie musi mieć narzędzie do tego, żeby skutecznie reagować na obrażanie Polski i Polaków za wmawianie Polsce i Polakom nieprawdziwych rzeczy, nieprawdziwych zbrodni w okresie II wojny światowej. Wszyscy wiemy, że obozy koncentracyjne były niemieckie, Holocaust był dziełem Niemiec. Dzięki tym przepisom jako państwo polskie będziemy mogli skuteczniej reagować – mówił.

Przypomnijmy, że Andrzej Dudaogłosił we wtorek, że podpisze nowelizację ustawy o IPN i jednocześnie skieruje ją do rozpatrzenia w trybie następczym przez Trybunał Konstytucyjny.

dwzwqnd

Podziel się opinią

Share
dwzwqnd
dwzwqnd
Więcej tematów