Trwa ładowanie...

Wzruszający wpis Ołeny Zełenskiej. Padły słowa o Polsce

Pierwsza dama Ukrainy i żona prezydenta Wołodymyra Zełenskiego udostępniła w mediach społecznościowych wpis, w którym wzruszająco dziękuje Polsce za dotychczasowe wsparcie. "To, co robicie dla nas, to więcej niż pomoc. Z takimi przyjaciółmi na pewno zwyciężymy!" - napisała Ołena Zeł\enska.

Ołena Zełenska podczas wideorozmowy z Agatą Kornhauser-Dudą Ołena Zełenska podczas wideorozmowy z Agatą Kornhauser-Dudą Źródło: FORUM, fot: Ukraine Presidency/Ukraine Presi
d1hgs69
d1hgs69

W piątek pierwsza dama Ukrainy zamieściła na Facebooku poruszający wpis. Ołena Zełenska odniosła się do pomocy, którą Polacy niosą ukraińskim uchodźcom.

"Na Ukrainie mawia się: wybieraj nie dom, a sąsiada. W przypadku krajów jest to niestety niemożliwe, ale jakże poszczęściło się Ukrainie z Polską!" - zaczęła swój wpis żona prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Ołena Zełenska dużą część postu poświęciła na opis swojej rozmowy z pierwszą damą RP - Agatą Kornhauser-Dudą.

d1hgs69

"Polska nie tylko przyjęła najwięcej naszych uchodźców (ponad 3 miliony, to jakby przyjechały trzy miasta), ale też przyznała im prawo do leczenia i edukacji. W szkołach polskich jest już ponad 200 tysięcy naszych uczniów" - napisała żona Zełenskiego.

Ołena Zełenska w poruszającym wpisie dziękuje Polsce. "Z takimi przyjaciółmi zwyciężymy!

Ołena Zełenska nawiązała też do współpracy pomiędzy krajami i przyznała, że to dzięki polskiemu wsparciu z Ukrainy udało się ewakuować dzieci, cierpiące na schorzenia onkologiczne. Ponadto oznajmiła, że zaproponowała Agacie Kornauser-Dudzie współpracę w ramach "narodowego programu pomocy psychologicznej".

"Z powodu agresji rosyjskiej Ukraińcy, mali i dorośli, odczuwają prawdziwy lęk i aby przezwyciężyć traumę, potrzebne są nam najlepsze światowe praktyki psychologiczne. Zapraszam wszystkie pierwsze damy, by dzieliły się doświadczeniem swoich krajów" - napisała pierwsza dama Ukrainy.

d1hgs69

Swój wpis zakończyła wzruszającymi słowami podziękowania pod adresem naszych rodaków.

"Dziękuję, Polsko! To, co robicie dla nas, to więcej niż pomoc. Z takimi przyjaciółmi na pewno zwyciężymy!" - czytamy we wpisie ukraińskiej pierwszej damy.

Uchodźcy z Ukrainy w Polsce

"Od 24.02 funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 3,36 mln osób" - poinformowała w sobotę 14 maja br. Straż Graniczna.

Z kolei w czwartek do Polski przyjechały 22 tys. osób (wzrost o 4 proc.), a w piątek do godziny 7.00 rano - 5,4 tys. osób (spadek o 13,4 proc.).

d1hgs69

SG przekazała ponadto, że w ciągu doby z czwartku na piątek z Polski do Ukrainy odprawiono 27 tysięcy osób.

Od 24.02 na Ukrainę z Polski wyjechało 1,214 mln osób.

Źródło: Facebook

Zobacz też: 15-latek z Buczy cudem uniknął śmierci. Rosjanie zastrzelili ojca na jego oczach

Przeczytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1hgs69
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d1hgs69
Więcej tematów