ŚwiatWznowiono rozmowy pokojowe w Macedonii

Wznowiono rozmowy pokojowe w Macedonii

Władze Macedonii i przywódcy mniejszości albańskiej wznowili w poniedziałek rozmowy pokojowe w sprawie rozwiązania trwającego od kilku miesięcy konfliktu.

W rozmowach uczestniczą specjalni wysłannicy: USA - James Pardew i Unii Europejskiej - François Leotard. Przed spotkaniem obu stron konfliktu Leotard powiedział dziennikarzom, że rozmowy będą trwały prawdopodobnie trzy dni.

Według kół dyplomatycznych, stanowisko przywódców mniejszości albańskiej, którzy w niedzielę odrzucili plan pokojowy przedstawiony przez wysłanników UE i USA, skomplikuje przebieg rozmów.

To, co proponuje plan, nie może zakończyć wojny - oświadczył Arben Xhaferi, przywódca Demokratycznej Partii Albańczyków. Nie zgadzamy się z większością propozycji - powiedział lider drugiego ważnego ugrupowania albańskiego w Macedonii, Partii na rzecz Demokratycznego Dobrobytu, Imer Imeri.

Plan, przedstawiony w sobotę prezydentowi Borisowi Trajkovskiemu i liderom partii reprezentowanych w rządzie przez wysłanników UE i USA, a mający doprowadzić do zakończenia trwającej od 20 tygodni rewolty partyzanckiej Albańczyków w Macedonii, stanowi nieformalny projekt zmodyfikowania konstytucji macedońskiej, które zrównałoby de facto prawa mniejszości albańskiej z prawami słowiańskiej ludności kraju. Plan ten miał być jedynym negocjowanym dokumentem podczas rozpoczynających się w poniedziałek negocjacji. (aso)

macedonianegocjacjerozmowy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)