Wystawił zabytkową siekierę na aukcję. Może trafić na kilka lat do więzienia
Policjanci z katowickiej komendy wojewódzkiej zajmujący się przestępczością przeciwko mieniu zatrzymali 49-latka, który nielegalnie chciał sprzedać zabytek archeologiczny. Mężczyzna wystawił na portalu aukcyjnym trzon siekiery wytworzonej z kamienia pochodzącego z epoki neolitu. Grozi za to kara do 5 lat więzienia.
27.06.2017 | aktual.: 27.06.2017 15:18
Trzonek może mieć kilka tysięcy lat
Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach ustalili i zatrzymali mężczyznę, który nielegalnie chciał sprzedać zabytek archeologiczny na portalu aukcyjnym. Na jego trop wpadli policjanci zajmujący się w wydziale przestępczością przeciwko zabytkom oraz dziedzictwu kulturowemu. Jak się okazało, 49-letni mieszkaniec Katowic wystawił ogłoszenie, że zamierza sprzedać trzon siekiery z kamienia pochodzącego z czasów prehistorycznych, jeszcze z epoki kamienia. Jak ustalili śledczy oraz eksperci z dziedziny archeologii, trzon narzędzia był wytworzony z krzemienia pasiastego z epoki neolitu, a więc mógł mieć nawet kilka tysięcy lat.
W świetle prawa tego rodzaju narzędzie jest zabytkiem archeologicznym i jest własnością Skarbu Państwa. W naszym kraju handel takimi towarami jest nielegalny. Czarnorynkowa wartość takiego eksponatu wynosi od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy złotych, ale co najważniejsze, posiada dużą wartość historyczną i powinien trafić np. do muzeum lub do innego miejsca, które wskaże Wojewódzki Konserwator Zabytków. Aktualnie zabytkowy eksponat przechowywany jest w Muzeum Śląskim.
Mężczyzna usłyszał 2 zarzuty: przywłaszczenia cudzej rzeczy oraz paserstwa i oferowania do sprzedaży nielegalnie pozyskanego zabytku archeologicznego. Za te przestępstwa grozi mu nawet do 5 lat więzienia.
Policja przestrzega, że obrót zabytkami archeologicznymi jest zabroniony, a w przypadku znalezienia jakiegokolwiek zabytku archeologicznego zgodnie z ustawą o ochronie zabytków jest on własnością Skarbu Państwa. O każdym takim znalezisku trzeba powiadomić niezwłocznie właściwego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a jeśli nie jest to możliwe, właściwego wójta, burmistrza, prezydenta miasta.