Trwa ładowanie...
d2v8bnm

Wyrok ws. aborcji. "Żadna kobieta i dziecko nie pozostaną bez pomocy"

W czwartek Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok ws. zakazu aborcji. Wynika z niego, że wykonywanie zabiegu aborcyjnego w sytuacji uszkodzenia płodu jest nielegalne. Sprawę skomentowała Anita Czerwińska, rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
 Anita Czerwińska (PiS) zapowiada rozszerzenie programu "Za Życiem" PAP/Leszek Szymański
Anita Czerwińska (PiS) zapowiada rozszerzenie programu "Za Życiem" PAP/Leszek Szymański (PAP, Fot: PAP/Leszek Szymański, Leszek Szymañski)
d2v8bnm

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wykonywanie aborcji ze względu na uszkodzenie płodu nie jest zgodne z ustawą zasadniczą. Tym samym wykonywanie aborcji zostanie w Polsce poważnie ograniczone. Do tej pory z tego powodu aborcji dokonywało ponad tysiąc kobiet rocznie.

Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości, posłanka Anita Czerwińska wydała w tej sprawie oświadczenie. Czytamy w nim: "Żadna kobieta i dziecko nie zostanie bez pomocy. Program "Za życiem" zostanie usprawniony i poszerzony". Czym w zasadzie jest program, na który powołuje się polityk?

Wyrok TK ws. zakazu aborcji. Czym jest program "Za życiem"?

Chodzi o ustawę z 4 listopada 2016 roku. Zapewnia ona kobietom m.in. dostęp do diagnostyki prenatalnej, jednorazowy dodatek finansowy, czy prawo do opieki paliatywnej i hospicyjnej (na wypadek nieuleczalnej, śmiertelnej choroby u dziecka). Teraz program mama zostać rozszerzony. Posłanka PiS na razie nie zdradza jak.

d2v8bnm

- Składamy jasną deklarację polityczną. Ten program zostanie kompleksowo zrewidowany, usprawniony i poszerzony, tak, by zapewnić odpowiednią opiekę każdemu dziecku rodzącemu się z poważną chorobą czy wadami. Jako klub parlamentarny PiS wystąpimy, by na najbliższym posiedzeniu Sejmu minister rodziny zaprezentowała, jak dotychczas był realizowany ten program oraz wskazała jak można usprawnić jego działanie w związku z orzeczeniem TK - przekazała posłanka.

Od momentu ogłoszenia wyroku TK w Dzienniku Ustaw w Polsce legalne będą zabiegi aborcyjne wykonywane ze względu na ryzyko trwałego uszczerbku na zdrowiu u matki oraz jeśli ciąża pochodzi z gwałtu. Część środowiska prawniczego uważa wyrok za nielegalny.

Dramatyczny przyrost zakażeń w Czechach. "Chorych będzie więcej"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2v8bnm

Podziel się opinią

Share
d2v8bnm
d2v8bnm
Więcej tematów