TSUE zaczął ogłaszać wyrok. Od razu przełączył na TVP Info
W poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok ws. reformy polskiego sądownictwa. TVP Info poinformowało o decyzji TSUE w swoim stylu.
05.06.2023 | aktual.: 05.06.2023 22:13
Informacja błyskawicznie obiegła media w kraju. Dziennikarz Michał Sznajder zwrócił uwagę na paski, które pojawiły się w TVN24 i TVP INFO. Na swoim koncie na Twitterze zamieścił ich porównanie.
Na pasku stacji TVN24 widniał napis: "TSUE: Polska uchybiła zobowiązaniom". Jest to fragment treści ogłoszonego wyroku, który w całości brzmi: "Polska uchybiła zobowiązaniom wynikającym z traktatu o Unii Europejskiej".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"W pierwszej kolejności Trybunał potwierdził, że kontrola przestrzegania przez państwo członkowskie wartości i zasad takich jak państwo prawne, skuteczna ochrona sądowa i niezależność sądownictwa należy w pełni do kompetencji Trybunału. Przy wykonywaniu swojej kompetencji w zakresie organizacji wymiaru sprawiedliwości, państwa członkowskie mają bowiem obowiązek dotrzymywać zobowiązań wynikających dla nich z prawa Unii" - uzasadniono w dalszej części oficjalnej decyzji TSUE.
Do odbiorców TVP Info skierowano całkowicie inny komunikat. "Kolejna kompromitacja TSUE" - mogli przeczytać. "Pasek" w pełni odzwierciedla narrację Zjednoczonej Prawicy ws. decyzji organów UE.
Wyrok TSUE. Ziobro zabrał głos
- Nie ma żadnego państwa na świecie, w którym sędziowie mogą podważać status innych sędziów, a dziś TSUE chce, by w Polsce była taka sytuacja, aby sędziowie mogli się wzajemnie podważać. Ale z pewnym wyjątkiem. (...) Otóż nie można podważać statusu sędziów powołanych przez komunistów, a są tacy nadal i orzekają - stwierdził Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej dot. decyzji TUSE.
Zdaniem ministra wyrok "nie był pisany przez sędziów, tylko przez polityków, bo stanowi on jawne pogwałcenie europejskich traktatów, wkroczenie przez TSUE w kompetencje, których nie posiada".
Wyrok TSUE oznacza koniec naliczania dziennych kar, które przekroczyły już 550 mln euro. Polskie władze będą musiały się teraz zastosować do orzeczenia TSUE, a to oznacza konieczność zmiany przepisów dot. sądownictwa.
Czytaj też:
Źródło: WP/Twitter/PAP