Trwa ładowanie...

Wyrok TK ws. aborcji ze względu na wady płodu. Polacy, w tym wyborcy PiS, zabrali głos

62 proc. badanych twierdzi, że aborcja w Polsce powinna być legalna w określonych przypadkach. Z kolei 73 proc. Polaków nie popiera ostatniej decyzji Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji z powodu ciężkich wad płodu. Strajki kobiet popiera natomiast 54 proc. respondentów.

Share
Protesty w Polsce. Strajk kobiet popiera większość Polaków
Protesty w Polsce. Strajk kobiet popiera większość PolakówŹródło: PAP, fot: PAP/Szymon Łabiński, Szymon £abiñski
d28g93q

Od czwartku nie ustają protesty po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji ze względu na wady płodu. Według TK aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z Konstytucją. 73 proc. Polaków nie popiera decyzji Trybunału w tej sprawie. Przeciwnego zdania jest 13 proc. badanych, a 14 proc. nie ma opinii w tej sprawie - wynika z sondażu Kantar przeprowadzonego dla "Gazety Wyborczej".

Sondaż. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji ma przykryć niewygodne sprawy dla PiS

Podzielony ws. decyzji Trybunału jest elektorat PiS. 37 proc. respondentów go popiera, a 36 proc. się z nim nie zgadza. Wyrok TK krytykuje również 67 proc. osób, które deklarują się jako wierzące. Według 66 proc. ankietowanych sprawa została rozpatrzona, aby odciągnąć uwagę od niekorzystnych dla rządzących tematów. 20 proc. respondentów uważa, że to efekt realizacji programu PiS, a 14 proc. nie ma zdania.

62 proc. wszystkich badanych dopuszcza możliwość legalnego przerwania ciąży w Polsce, ale tylko w określonych przypadkach. 22 proc. respondentów uważa, że aborcja powinna być dostępna na żądanie do 12. tygodnia ciąży. 11 proc. Polaków uważa, że przerywanie ciąży w Polsce powinno być zakazane, a 5 proc. nie ma w tej kwestii zdania.

d28g93q

Protesty w Polsce. Strajk kobiet popiera większość Polaków

Strajk kobiet po decyzji Trybunału Konstytucyjnego popiera 54 proc. ankietowanych. Przeciwko demonstracjom jest 43 proc. osób. Głosu w tej sprawie nie ma 2 proc. badanych.

Sondaż został przeprowadzony przez Kantar dla "Gazety Wyborczej" w dniach 26-27 października na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie Polaków powyżej 18. roku życia.

Magdalena Biejat o oświadczeniu Julii Przyłębskiej: skandaliczne

Źródło: wyborcza.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d28g93q

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28g93q
d28g93q
Więcej tematów