Trwa ładowanie...
d305r0c

Wyniki wyborów prezydenckich 2020. Sondaż exit poll od IPSOS

Wyniki wyborów prezydenckich 2020. Opublikowano sondaż exit poll od IPSOS. Jest minimalna różnica pomiędzy kandydatami. Jak poinformowała firma IPSOS, na podstawie badania exit poll nie da się wskazać zwycięzcy wyborów.
Share
Wyniki wyborów prezydenckich 2020. Sondaż exit poll od IPSOS
Wyniki wyborów prezydenckich 2020. Sondaż exit poll od IPSOSŹródło: WP
d305r0c

Jak wynika z exit poll IPSOS dla TVN, TVP i Polsatu, za TVN24.pl, Andrzej Duda zdobył 50,4 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski - 49, 6 proc. Frekwencja wyniosła 68,9 proc. Wszystko wskazuje na to, że będzie ona rekordowa. W 1995 roku frekwencja w wyborach prezydenckich wyniosła 68,23 proc.

Jak poinformowała firma IPSOS, na podstawie badania exit poll nie da się wskazać zwycięzcy wyborów. Dokładność badania to około 2 punkty procentowe dla każdego kandydata.

12 lipca Polacy wybierali prezydenta w II turze głosowania. O urząd w Pałacu Prezydenckim walczyli Andrzej Duda oraz Rafał Trzaskowski. W wielu miejscach w Polsce jeszcze przed otwarciem punktów do głosowania utworzyły się pierwsze kolejki.

d305r0c

Podczas przebywania w lokalu obowiązywały przepisy reżimu sanitarnego. Każda osoba, która chciała oddać głos, musiała pamiętać o tym, by zachować około dwumetrowe odległości pomiędzy innymi. Wyborca musiał mieć przy sobie także maseczkę. Zalecane były również rękawiczki i własny długopis.

Zobacz też: Wybory 2020. Głosowanie poza miejscem zamieszkania - PKW

Zgodnie z rozporządzeniem wydanym przez Ministerstwo Zdrowia osoby powyżej 60 lat, kobiety w ciąży, osoby z dzieckiem do 3 lat i niepełnosprawni miały być obsługiwane w lokalach wyborczych w pierwszej kolejności.

d305r0c

Wyniki wyborów prezydenckich 2020. Kiedy PKW przedstawi oficjalne dane?

Pierwsze cząstkowe wyniki z lokalów wyborczych Państwowa Komisja Wyborcza przekaże najprawdopodobniej w nocy z niedzieli na poniedziałek (12-13 lipca).

W poniedziałek rano 13 lipca powinny być znane wyniki z większości komisji wyborczych. Oficjalne, pełne wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich, przekazane przez Państwową Komisję Wyborczą, poznamy w poniedziałek późnym wieczorem (13 lipca) albo we wtorek rano (14 lipca).

Dla porównania: oficjalne wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich poznaliśmy we wtorek rano 30 czerwca.

d305r0c

Wyniki wyborów prezydenckich 2020. Kiedy zaprzysiężenie prezydenta?

Warto zaznaczyć, że ważność wyboru prezydenta stwierdza Sąd Najwyższy. Dopiero wtedy może dojść do zaprzysiężenia prezydenta na urząd. Jeśli Sąd Najwyższy stwierdzi nieważność wyboru, czekają nas kolejne wybory prezydenckie.

Nowy prezydent składa przysięgę wobec Zgromadzenia Narodowego. Ma na to siedem dni od dnia ogłoszenia uchwały SN o stwierdzeniu ważności wyborów w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. Oficjalnie kadencja obecnie urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy kończy się 6 sierpnia. Do tego czasu musi dojść do zaprzysiężenia nowego prezydenta.

Wyniki wyborów prezydenckich 2020. Jak głosowaliśmy w I turze?

Przypomnijmy: w I turze głosowania, która odbyła się 28 czerwca, wygrał Andrzej Duda, zdobywając 41,8 proc. głosów. Na drugim miejscu, za urzędującym prezydentem, znalazł się kandydat KO Rafał Trzaskowski, którego poparło 30,4 proc. głosujących.

d305r0c

Na trzecim miejscu uplasował się Szymon Hołownia z wynikiem 13,3 proc. Krzysztof Bosak z Konfederacji zdobył 7,4 proc. głosów. Na Władysława Kosiniaka-Kamysza z PSL zagłosowało 2,6 proc. wyborców, a na Roberta Biedronia z Lewicy - 2,9 proc.

Wyniki wyborów prezydenckich 2020. Czym jest sondaż exit poll?

Wyniki sondażu exit poll od IPSOS publikowane są chwilę po zamknięciu lokali wyborczych i zakończeniu głosowania. W komunikacie napisano, że "badanie zostało przeprowadzone przed 500 losowo wybranymi lokalami wyborczymi".

"Ankieterzy firmy IPSOS prosili osoby, które oddały głos, o wypełnienie krótkiej ankiety. Na podstawie zebranych danych, po zakończeniu ciszy wyborczej, przedstawione zostały szacunkowe wyniki głosowania" - wynika z komunikatu IPSOS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: TVN24

d305r0c

Podziel się opinią

Share
d305r0c
d305r0c
Więcej tematów