Trwa ładowanie...

Wyniki wyborów 2020. Kiedy poznamy wyniki wyborów?

Trwa druga tura wyborów prezydenckich 2020. Do godziny 21:00 będą czynne lokale wyborcze. Sprawdź, kiedy poznamy wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich 2020, w których o urząd Prezydenta RP walczą Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski.

Wyniki wyborów 2020. Kiedy poznamy wyniki wyborów?Źródło: Materiały WP
d2so8k5
d2so8k5

Wybory 2020. Trwa druga tura

Pierwsza tura wyborów prezydenckich 2020 nie przyniosła decydujących rozstrzygnięć. Żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganych ponad 50 procent poparcia społeczeństwa. Dlatego do wyłonienia nowego prezydenta RP potrzebna jest druga tura, która trwa w niedzielę 12 lipca. Lokale wyborcze są czynne od godziny 7:00 do 21:00. O urząd Prezydenta RP ubiegają się Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski.

Wyniki wyborów 2020. Kiedy poznamy wyniki drugiej tury? Sondaż exit poll

W niedzielę 12 lipca o godzinie 21:00, zaraz po zamknięciu lokali wyborczych, poznamy pierwsze, sondażowe wyniki drugiej tury. Będą to wyniki opierające się na sondażu exit poll, przeprowadzonym w całej Polsce przez pracownię Ipsos. Taki sondaż jest wykonywany przed losowo wybranymi lokalami wyborczymi w Polsce. Po zagłosowaniu, ankieterzy Ipsosa proszą głosujących o wypełnienie ankiety. Z powodu epidemii koronawirusa, część sondażu może zostać wykonana również telefonicznie.

Pierwsze cząstkowe wyniki z lokalów wyborczych, Państwowa Komisja Wyborcza przekaże najprawdopodobniej w nocy z niedzieli na poniedziałek (12-13 lipca). W poniedziałek rano 13 lipca powinny być znane wyniki z większości komisji wyborczych. Oficjalne, pełne wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich, przekazane przez Państwową Komisję Wyborczą, poznamy w poniedziałek późnym wieczorem (13 lipca) albo we wtorek rano (14 lipca).

Wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich poznaliśmy we wtorek rano 30 czerwca.

Zobacz też: Wybory 2020. Czym jest cisza wyborcza - PKW

Wybory 2020. Jak prawidłowo zagłosować?

W drugiej turze wyborów prezydenckich 2020 można zagłosować tradycyjnie lub korespondencyjnie. Do lokalu wyborczego musisz zabrać dokument potwierdzający tożsamość (dowód osobisty, prawo jazdy, paszport), który należy okazać komisji przed pobraniem karty do głosowania. Następnie na karcie do głosowania należy postawić znak "X" w kratce przy nazwisku jednego kandydata (muszą to być dwie przecinające się linie). By głos był ważny należy wskazać tylko jednego kandydata na karcie wyborczej.

d2so8k5

Jeśli wyborca zdecydował się na głosowanie korespondencyjnie i spełnił wymogi, żeby móc tak zagłosować, otrzymał na adres zameldowania pakiet wyboczy (kartę do głosowania, kopertę do głosowania, oświadczenie o samodzielnym i tajnym głosowaniu, kopertę zwrotną i instrukcję jak zagłosować). W dniu drugiej tury wyborów prezydenckich 2020 osoba, która głosowała korespondencyjnie może przynieść osobiście (lub w jej imieniu inna osoba) kopertę zwrotną z oddanym już głosem na karcie do głosowania. Kartę zwrotną należy przynieść do lokalu wyborczego (od 7:00 do 21:00) zgodnego z adresem zameldowania. Tak samo jak przy tradycyjnym głosowaniu, na karcie do głosowania należy postawić znak "X" w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata. Uwaga, koperty nie wrzucamy do urny, tylko oddajemy ją komisji wyborczej.

d2so8k5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2so8k5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj