Trwa ładowanie...

Wyniki wyborów 2020. Sąd Najwyższy uznał za zasadne pierwsze protesty

Sąd Najwyższy rozpatrzył pierwsze 12 z blisko 6 tys. protestów wyborczych. 3 z nich uznał za zasadne. Mimo to stwierdził, że nie wpłynęły one na wynik wyborów prezydenckich 2020. SN na rozpatrzenie uwag ma czas do 3 sierpnia.

Wyniki wyborów prezydenckich 2020. SN uznał za zasadne pierwsze protesty Wyniki wyborów prezydenckich 2020. SN uznał za zasadne pierwsze protesty Źródło: East News
d2o6hkl
d2o6hkl

Sąd Najwyższy rozpoczął rozpatrywanie protestów wyborczych. Na początek przeanalizował 12. Jeden uznano za bezzasadny. Przychylono się do trzech, które wnieśli Polacy z Wielkiej Brytanii. Przed II turą wyborów prezydenckich 2020 nie otrzymali na czas zaświadczenia o możliwości głosowania w dowolnej komisji. Mimo to SN uznał, że nie wpłynęło to na ostateczny rezultat wyborów.

Pozostałe protesty pozostawiono bez dalszego biegu, bo były bardzo ogólnikowe lub były niezwiązane z przebiegiem wyborów. Łącznie wpłynęło blisko 6 tys. protestów. Na ich rozpatrzenie Sąd Najwyższy ma 21 dni od momentu ogłoszenia wyników. Termin podjęcia uchwały o ważności lub nieważności wyborów upływa więc 3 sierpnia.

Dla porównania po wyborach prezydenckich w 2015 r., gdzie Andrzej Duda pokonał Bronisława Komorowskiego, spłynęło 58 protestów. Wynik z 2020 r., jest drugi najwyższy pod tym względem. Najwięcej protestów było po wyborach z 1995 r., gdzie rywalizowali Aleksander Kwaśniewski i Lech Wałęsa. Wówczas złożono ich 600 tys. W 2010 r. protestów było 379.

d2o6hkl

Źródło: rmf24.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2o6hkl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o6hkl
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj