Wyniki tego badania powinien zobaczyć minister Czarnek. Jednoznaczna opinia ws. nauczycieli
Nauczyciele mają dość niskich zarobków i czują się niedoceniani. Apelują do ministra edukacji Przemysława Czarnka m.in. ws. podwyżek. Gdy szef resortu chwali zaangażowanie pedagogów, aż 61 proc. Polaków uważa, ze zawód nauczyciela nie jest właściwie w Polsce szanowany. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna na zlecenie Wirtualnej Polski.
14 października w Dzień Edukacji Narodowej - popularnie zwanym Dniem Nauczyciela - minister edukacji Przemysła Czarnek wystosował list do nauczycieli. Dziękował w nim za ich pracę i zaangażowanie. W liście sporo miejsca poświęcił docenieniu pracy pedagogów. "Ustawy KEN z 1773 roku podkreślały znaczenie oraz autorytet dydaktyków. Zwracały uwagę na wszechstronność pedagogów, a także wskazywały wartości i cechy charakteru doskonałego nauczyciela. Już wówczas do najważniejszych atrybutów tego zawodu zaliczano wrażliwość, stanowczość, odpowiedzialność, sprawiedliwość, jak również dbałość o dobro uczniów. Ideały te, nadal charakteryzujące nauczycieli, są dziś dla nas powodem do szczególnego docenienia Państwa zaangażowania" - pisał Czarnek.
Tymczasem dzień później - 15 października - przed siedzibą Ministerstwa Edukacji i Nauki w Warszawie odbyła się pikieta zorganizowana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Nauczyciele domagali się m.in. podwyżek. Szef ZNP zwrócił wówczas uwagę, że Przemysław Czarnek - mimo zaproszenia - nie przyszedł porozmawiać z nauczycielami. - To świadczy o tym, że pan minister nie ma nam nic do powiedzenia, chociaż nie ukrywam, że liczyliśmy na to, że zechce skonfrontować swoje poglądy z tym, o czym była mowa na panelach, a mówiliśmy o najistotniejszych sprawach edukacji - mówił Sławomir Broniarz.
Zawód nauczyciela niedoceniany w Polsce
Na pytanie "Czy według Ciebie zawód nauczyciela jest właściwie szanowany i doceniany w Polsce?" większość (61 proc.) badanych odpowiedziało negatywnie. 29 proc. wybrało odpowiedź "zdecydowanie nie", natomiast 32 proc. "raczej nie".
Tylko 28 proc. ankietowanych stwierdziło, że ich zdaniem zawód nauczyciela jest odpowiednio szanowany w Polsce. W tym 21 proc. "raczej tak", a 7 proc. "zdecydowanie tak". 11 proc. badanych jest niezdecydowanych w tej kwestii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nauczyciele domagają się podwyżek
Jednym z elementów docenienia zawodowego bez wątpienia jest wynagrodzenie. Nauczyciele od lat walczą o podwyżki dla siebie i większe dofinansowanie dla systemu edukacji.
Co do zarobków nauczycieli Polacy są zgodni i również biorą ich stronę. 60 proc. badanych uważa, że nauczyciele powinni zarabiać więcej.
Na pytanie "Jakie powinny być według Ciebie zarobki nauczycieli w Polsce?" 14 proc. ankietowanych odpowiedziało, że "zdecydowanie wyższe niż obecnie", a 46 proc. wybrało odpowiedź "wyższe niż obecnie".
34 proc. pytanych stwierdza, że zarobki nauczycieli na obecnym poziomie są odpowiednie i tylko 6 proc. uważa, że pedagodzy powinni zarabiać mniej.
Badanie dla Wirtualnej Polski zostało zrealizowane przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna 7 - 10 października 2022. Badanie wykonano metodą CAWI na próbie 1092 osób w wieku 18+. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ