Wynaleźli broń na ocieplenie klimatu
Walka z ociepleniem klimatu będzie łatwiejsza dzięki rewolucyjnemu odkryciu naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Opracowali oni katalizator do rozkładu podtlenku azotu, czyli urządzenie, które niweluje groźny dla środowiska gaz. I zebrali za to międzynarodowe nagrody. - Żeby wytłumaczyć, do czego służy katalizator, najpierw trzeba wyjaśnić, czym jest podtlenek azotu - zaznacza prof. Zbigniew Sojka, szef zespołu, który pracował nad wynalazkiem.
I tłumaczy, że jest to jeden z gazów, który przyczynia się 300 razy bardziej niż dwutlenek węgla, do efektu cieplarnianego. Emitowany jest głównie przez rolnictwo i fabryki kwasu azotowego, których w Polsce mamy cztery. - Aby podtlenek nie trafiał do atmosfery, trzeba go rozłożyć - wyjaśnia prof. Sojka. - I do tego właśnie służy katalizator - dodaje jeden z wynalazców. Praca nad urządzeniem trwała trzy lata.
Chociaż naukowcy z powodu rozmaitych obowiązków na uczelni nie mogli siedzieć non stop w laboratorium, nad katalizatorem spędzili długie godziny. Razem z nimi pracowali badacze z Instytutu Nawozów Sztucznych w Puławach. Naukowcy prowadzili badania teoretyczne i doświadczalne. - Nie było żadnego nagłego olśnienia, tylko systematyczna praca - mówi prof. Sojka. - Każdy krok, który nas zbliżał do opracowania katalizatora, był witany z entuzjazmem - podkreśla.
Te trzy lata pracy bynajmniej nie poszły na marne. Katalizator został wyróżniony złotym medalem na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków IVIS 2008 w Warszawie oraz brązowym medalem na Światowej Wystawie Innowacji, Badań Naukowych i Nowoczesnej Techniki Brussels Innova - EUREKA Contest 2008 w Brukseli. Mimo to prof. Sojka podkreśla, że jeszcze nie czas na szampana i wielkie świętowanie. - Pełny sukces ogłosimy wtedy, gdy katalizator będzie powszechnie stosowany w przemyśle - mówi.
Edyta Tkacz