Trwa ładowanie...
d3b8k9r

Wymiana jeńców w Donbasie. Ukraina oddała zabójców z Majdanu?

Pod Majorskiem w Donbasie doszło do uwolnienia kilkudziesięciu jeńców wojennych z obu stron konfliktu. Wymiana więźniów budzi pewne kontrowersje na Ukrainie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wymiana jeńców miała miejsce na linii frontu nieopodal Gorłówki
Wymiana jeńców miała miejsce na linii frontu nieopodal Gorłówki (PAP/EPA, Fot: Yevhen Honcharenko)
d3b8k9r

Według informacji agencji UNIAN, w ramach wymiany Ukraina uwolni 87 jeńców z tzw. separatystycznych republik ludowych. Separatyści przekażą natomiast Ukrainie 55 osób. Inne doniesienia mówiły o wydaniu separatystom 123 więźniów w zamian za 77 ukraińskich jeńców.

O rozpoczęciu procesu poinformowała na Twitterze kancelaria prezydenta Zełenskiego oraz "rzecznik praw obywatelskich" samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Daria Morozowa. To efekt ustaleń ze spotkania w tzw. formacie normandzkim w Paryżu na początku grudnia.

To druga taka wymiana w ciągu ostatnich czterech miesięcy. We wrześniu Rosja i Ukraina zwolniły łącznie 70 więźniów. Wśród przekazanych przez Rosję Ukraińców był więziony przez lata reżyser Ołeh Sencow.

d3b8k9r

Przeczytaj również: Ukraina. Zwolniony przez Rosjan filmowiec: do zwycięstwa jeszcze bardzo daleko

Protest rodzin

Prawdopodobnie nie jest to ostatnie takie wydarzenie. Według Morozowej, separatyści liczą na uwolnienie jeszcze 160 swoich ludzi. A prezydent Zełenski sugerował, że może dojść do wymiany "wszyscy za wszystkich".

Ale proces budzi pewne wątpliwości po stronie ukraińskiej. To dlatego, że wśród zwalnianych jeńców mają być funkcjonariusze "Berkutu", podejrzani o zabójstwa demonstrantów podczas protestów Euromajdanu w 2014 roku. W proteście przeciwko tej decyzji rodziny ofiar zamieściły na Facebooku list otwarty do prezydenta Zełenskiego.

d3b8k9r

"Chcemy poinformować pana, że ci ludzie nie są uczestnikami, ani ofiarami konfliktu we wschodniej Ukrainie" - czytamy w apelu. Rodziny ostrzegały, ze wymiana może spowodować falę protestów.

Przeczytaj również: Ukraina. 14 tysięcy zabitych w wyniku konfliktu z Rosją

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3b8k9r

Podziel się opinią

Share

d3b8k9r

d3b8k9r
Więcej tematów