Trwa ładowanie...
d2oeyh4

Ukraina. Zwolniony przez Rosjan filmowiec: do zwycięstwa jeszcze bardzo daleko

Ukraiński reżyser Ołeh Sencow, który wraz z innymi Ukraińcami został objęty wymianą więźniów pomiędzy Ukrainą i Rosją, przyleciał do Kijowa. Zapowiedział, że nawet po uwolnieniu ostatniego jeńca "nasza walka się nie skończy".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ołeh Sencew podczas powitania z rodziną na lotnisku Boryspol pod Kijowem
Ołeh Sencew podczas powitania z rodziną na lotnisku Boryspol pod Kijowem (PAP, Fot: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO)
d2oeyh4

- Cieszymy się, że jesteśmy na rodzinnej ziemi. Chcę podziękować wszystkim ludziom, którzy o nas walczyli, zabiegali o nasze uwolnienie i do niego doprowadzili. Mam nadzieję, że także pozostali jeńcy zostaną uwolnieni. Ale nawet po uwolnieniu ostatniego jeńca nasza walka się nie skończy. Do zwycięstwa jeszcze bardzo daleko - stwierdził Sencow.

Pochodzący z Krymu Sencow został skazany w 2015 r. na 20 lat łagrów. Rosja oskarżyła go o "przygotowywanie zamachów terrorystycznych" na okupowanym półwyspie.

Zobacz także: Donald Trump o wymianie więźniów między Rosją i Ukrainą. "To może być pierwszy krok do pokoju"

d2oeyh4

Proces Sencowa był krytykowany przez międzynarodowe organizacje obrony praw człowieka. Z apelami o uwolnienie artysty zwracali się do Rosji zachodni politycy oraz przedstawiciele środowisk artystycznych i intelektualnych.

W maja 2018 r. Sencow rozpoczął trwającą 145 dni głodówkę. Celem protestu miało być wypuszczenie przez Rosjan 64 ukraińskich więźniów politycznych.

Przez prawie pięć miesięcy Sencow pozostawał przy życiu dzięki przyjmowanym płynom ze środkami odżywczymi. We wrześniu 2018 r. pochodzący z Krymu filmowiec spisał swój artystyczny testament i za pośrednictwem swojej siostry opublikował list, w którym stwierdził, że nie wierzy w to, że kiedykolwiek wróci na Ukrainę, ani w "szczęśliwe zakończenie całej tej historii".

Rosja i Ukraina wymieniły 70 więźniów - po 35 z każdej ze stron. Wśród zwolnionych przez Rosjan oprócz Ołeha Sencowa jest 24 ukraińskich marynarzy aresztowanych po incydencie na Morzu Czarnym w listopadzie 2018 roku. Do Rosji wrócił m.in. Kyrył Wyszynski, dziennikarz rosyjskiej agencji RIA w Kijowie. Według doniesień medialnych Rosji przekazano także Wołodymyra Cemacha, bojownika z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, który prawdopodobnie jest powiązany z zestrzeleniem malezyjskiego boeinga nad Donbasem w lipcu 2014 r.

d2oeyh4

Zobacz także: Sprzeczne informacje na temat uwolnienia Ołeha Sencowa. "Rozmowy trwają"

Według prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego wymiana więźniów, to pierwszy krok do zakończenia wojny w Donbasie. Dodał, że wymiana jest częścią porozumienia, które zawarł z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Źródło: rmf24.pl

d2oeyh4

Podziel się opinią

Share

d2oeyh4

d2oeyh4
Więcej tematów