Trwa ładowanie...

Sprzeczne informacje na temat uwolnienia Ołeha Sencowa. "Rozmowy trwają"

Więziony w Rosji Ołeh Sencow oraz marynarze z zatrzymanych przez Rosjan okrętów zostali uwolnieni - podała ukraińska Prokuratura Generalna. Zaprzeczyło temu w piątek rano Biuro Prezydenta Ukrainy.
Share
Ołeh Sencow przez 145 dni prowadził głodówkę
Ołeh Sencow przez 145 dni prowadził głodówkęŹródło: East News, Fot: Sputnik Russia
d4cg2rk

"Rozmowy na temat wymiany trwają" - podało w piątek Biuro Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Do wymiany ma dojść we wtorek. Taki sam komunikat wydała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. Zaapelowała o cierpliwość i nierozpowszechnianie niesprawdzonych informacji.

W czwartek okazało się, że Rosja przeniosła Sencowa z więzienia w głębi kraju do Moskwy. Miało to związek z rozmowami, jakie prowadziła Moskwa z Kijowem na temat wymiany więźniów.

Wcześniej rosyjskie media informowały, że Kijów i Moskwa porozumiały się w sprawie wymiany jeńców. Do końca sierpnia na wolność miało wyjść 33 Ukraińców, w tym 24 marynarzy, których Rosjanie zatrzymali jesienią ubiegłego roku w Cieśninie Kerczeńskiej w czasie ataku na ukraińskie okręty. Z kolei Kijów miał uwolnić 33 Rosjan - podaje rp.pl.

d4cg2rk

Pochodzący z Krymu Sencow został skazany w 2015 r. na 20 lat łagrów. Rosja oskarżyła go o "przygotowywanie zamachów terrorystycznych" na okupowanym półwyspie. 15 maja 2018 r. Sencow rozpoczął głodówkę. Celem protestu miało być wypuszczenie przez Rosjan 64 ukraińskich więźniów politycznych.

Spisał testament

Przez prawie pięć miesięcy Sencow pozostawał przy życiu dzięki przyjmowanym płynom ze środkami odżywczymi. We wrześniu 2018 r. pochodzący z Krymu filmowiec spisał swój artystyczny testament i za pośrednictwem swojej siostry opublikował list, w którym stwierdził, że nie wierzy w to, że kiedykolwiek wróci na Ukrainę, ani w "szczęśliwe zakończenie całej tej historii".

Mówił też, że zmagał się z niedotlenieniem organizmu. Zapowiadał jednak kontynuowanie protestu. Po 145 dniach przerwał głodówkę.

d4cg2rk

Źródło: rp.pl, TVN24, Reuters

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4cg2rk

Podziel się opinią

Share
d4cg2rk
d4cg2rk
Więcej tematów