"Wykopaliska Domaradzkiego" na wystawie w Sofii
W stolicy Bułgarii, Sofii otwarto w piątek wystawę, na której prezentowane są wyniki badań archeologicznych unikalnego antycznego greckiego osiedla handlowego, odkrytego przez zmarłego 3 lata temu polskiego uczonego Mieczysława Domaradzkiego. Wystawę zorganizował Instytut Czeski.
26.10.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Emporion Pistiros to nazwa tego antycznego, warownego osiedla, które przez mieszkańców pobliskiego miasteczka Septemwri nazywane jest "wykopaliskami Domaradzkiego". Jego unikalność polega na tym, że w odróżnieniu od innych tego rodzaju osiedli, lokowanych u wybrzeży morskich, Pistiros został założony około dwóch i pół tysiąca lat temu w odległości 300 kilometrów od Morza Egejskiego, w głębi terytorium "barbarzyńców", za jakich antyczni Grecy uznawali Traków. Znaleziony tu kamień ze spisaną umową pomiędzy trackim królem i mieszkańcami emporionu uznano 10 lat temu w Bułgarii za archeologiczne odkrycie roku.
Oprócz Polaków, w badania osiedla brali udzial także naukowcy z innych krajów. Od 10 lat w wykopaliskach uczestniczy czeski archeolog, profesor Jan Bouzek, a także uczeni brytyjscy, pod kierownictwem Polki, Zofii Archibald, i francuscy - kierowani przez Veronique Chankowski.
Veronique Chankowski to Francuzka, żona Polaka, archeologa, który też uczestniczy w badaniach. Ze strony bułgarskiej uczestniczy między innymi Lidia Domaradzka, Bułgarka, wdowa po profesorze Domaradzkim. (aka)