"Wykopaliska Domaradzkiego" na wystawie w Sofii
W stolicy Bułgarii, Sofii otwarto w piątek wystawę, na której prezentowane są wyniki badań archeologicznych unikalnego antycznego greckiego osiedla handlowego, odkrytego przez zmarłego 3 lata temu polskiego uczonego Mieczysława Domaradzkiego. Wystawę zorganizował Instytut Czeski.
26.10.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Emporion Pistiros to nazwa tego antycznego, warownego osiedla, które przez mieszkańców pobliskiego miasteczka Septemwri nazywane jest "wykopaliskami Domaradzkiego". Jego unikalność polega na tym, że w odróżnieniu od innych tego rodzaju osiedli, lokowanych u wybrzeży morskich, Pistiros został założony około dwóch i pół tysiąca lat temu w odległości 300 kilometrów od Morza Egejskiego, w głębi terytorium "barbarzyńców", za jakich antyczni Grecy uznawali Traków. Znaleziony tu kamień ze spisaną umową pomiędzy trackim królem i mieszkańcami emporionu uznano 10 lat temu w Bułgarii za archeologiczne odkrycie roku.
Oprócz Polaków, w badania osiedla brali udzial także naukowcy z innych krajów. Od 10 lat w wykopaliskach uczestniczy czeski archeolog, profesor Jan Bouzek, a także uczeni brytyjscy, pod kierownictwem Polki, Zofii Archibald, i francuscy - kierowani przez Veronique Chankowski.
Veronique Chankowski to Francuzka, żona Polaka, archeologa, który też uczestniczy w badaniach. Ze strony bułgarskiej uczestniczy między innymi Lidia Domaradzka, Bułgarka, wdowa po profesorze Domaradzkim. (aka)