Wycieki z Nord Stream 1 i 2. "Nie ma wątpliwości, że to eksplozje"
W poniedziałek doszło do wycieków gazu z Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Wycieki są badane jako celowe ataki - poinformował portal svt.se. Powołuje się on na słowa sejsmologa Björna Lunda, który "nie ma wątpliwości, że wyciek ma związek z eksplozjami".
We wtorek duńskie władze poinformowały, że doszło do kolejnego wycieku gazu w okolicach Bornholmu. Po wczorajszych doniesieniach o wycieku z Nord Stream 2 dzisiaj Duński Urząd Morski poinformował o wycieku z Nord Stream 1.
W związku z sytuacją, na wyspie zebrał się zespół zarządzania kryzysowego. Wyciek może zagrażać statkom i samolotom poruszającym się na Morzu Bałtyckim na północ i południe od duńskiej wyspy.
Silne eksplozje
Stacja pomiarowa szwedzkiej Narodowej Sieci Sejsmologicznej (SNSN) zarejestrowała w poniedziałek na obszarach, gdzie doszło do wycieku z gazociągów Nord Stream, dwie silne podwodne eksplozje.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Wycieki są badane jako celowe ataki - podał portal svt.se, powołując się na słowa sejsmologa Björna Lunda.
- Nie ma wątpliwości, że to eksplozje - przekazał Lund, wykładowca sejsmologii w szwedzkiej Narodowej Sieci Sejsmicznej SNSN.
Potrójne przecieki na Nord Stream 1 i 2 są badane jako prawdopodobny sabotaż.
"To jakiś rodzaj sabotażu"
Wcześniej Anders Puck Nielsen, ekspert z Norweskiej Akademii Obrony, stwierdził, że taka ilość wycieków w jednym dniu nie może być przypadkowa.
- To po prostu zbyt dziwne, aby powstały trzy wycieki jednego dnia na dwóch różnych rurociągach. Może wydawać się oczywiste, że to jakiś rodzaj sabotażu - wyjaśniał ekspert w wywiadzie przeprowadzonym dla duńskiej telewizji TV2.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Rosjanie wściekli po mobilizacji. Tak Putin oszukał swoich obywateli
Ekspert zwracał też uwagę na to, że do wycieków doszło w czasie, gdy kończą się prace nad gazociągiem Baltic Pipe. - Uderzające jest to, że dzieje się to również w tym samym czasie, kiedy otwiera się gazociąg biegnący między Norwegią a Polską. Rosja potem może to wykorzystać jako argument za całkowitym odcięciem gazu przez Nord Stream 1 - komentował ekspert.
Czytaj też:
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski