Trwa ładowanie...
d2mtoi8
rakieta

Wybuch rakiety w centrum kosmicznym

• W użytkowanej przez prywatną firmę SpaceX części kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie nastąpił wybuch podczas rutynowej próby bezzałogowej rakiety Falcon 9 - poinformowałaamerykańska Państwowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA)

• Według Spacex spowodowany "anomalią" wybuch zniszczył rakietę i jej ładunek. Nikt nie odniósł obrażeń. Zniszczeniu uległ ładunek znajdujący się na pokładzie.

Share
d2mtoi8

Jak podała agencja AP, do zdarzenia doszło około godziny 9.00 rano czasu lokalnego. Wybuch wstrząsnął budynkami odległymi o kilometry i przez kilka minut słychać było kolejne eksplozje. W niebo wzniosła się chmura ciemnego dymu.

Deklarowana jako rutynowa próba poprzedzała planowany na sobotę start rakiety. Falcon 9 miał pojutrze wynieść w przestrzeń kosmiczną satelitę telekomunikacyjnego Amos-6, należącego do koncernu Spacecom. Miał to być dziewiąty w tym roku start rakiety należącej do prywatnej firmy kosmicznej.

d2mtoi8

To nie pierwszy taki przypadek w historii startów rakiet należących do SpaceX. W czerwcu zeszłego roku doszło do eksplozji innej rakiety.

SpaceX należy do potentata branży nowoczesnych technologii Elona Muska, który posiada również firmę produkującą samochody elektryczne marki Tesla. Koncern współpracuje z NASA, dostarczając swymi pojazdami Dragon zaopatrzenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Loty załogowej wersji Dragona mają się rozpocząć w przyszłym roku.

28 czerwca ubiegłego roku zmierzająca ku ISS rakieta Falcon 9 ze statkiem towarowym Dragon eksplodowała w dwie i pół minuty po starcie z przylądka Caneveral. SpaceX zrealizowała potem dziewięć kolejnych pomyślnych misji tej rakiety.

d2mtoi8

Podziel się opinią

Share
d2mtoi8
d2mtoi8
Więcej tematów