Trwa ładowanie...
d23wvdk
d23wvdk
x-news/TVN 24IARZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
rakieta

Wybuch rakiety w centrum kosmicznym

• W użytkowanej przez prywatną firmę SpaceX części kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie nastąpił wybuch podczas rutynowej próby bezzałogowej rakiety Falcon 9 - poinformowałaamerykańska Państwowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA)
• Według Spacex spowodowany "anomalią" wybuch zniszczył rakietę i jej ładunek. Nikt nie odniósł obrażeń. Zniszczeniu uległ ładunek znajdujący się na pokładzie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d23wvdk

Jak podała agencja AP, do zdarzenia doszło około godziny 9.00 rano czasu lokalnego. Wybuch wstrząsnął budynkami odległymi o kilometry i przez kilka minut słychać było kolejne eksplozje. W niebo wzniosła się chmura ciemnego dymu.

Deklarowana jako rutynowa próba poprzedzała planowany na sobotę start rakiety. Falcon 9 miał pojutrze wynieść w przestrzeń kosmiczną satelitę telekomunikacyjnego Amos-6, należącego do koncernu Spacecom. Miał to być dziewiąty w tym roku start rakiety należącej do prywatnej firmy kosmicznej.

d23wvdk

To nie pierwszy taki przypadek w historii startów rakiet należących do SpaceX. W czerwcu zeszłego roku doszło do eksplozji innej rakiety.

SpaceX należy do potentata branży nowoczesnych technologii Elona Muska, który posiada również firmę produkującą samochody elektryczne marki Tesla. Koncern współpracuje z NASA, dostarczając swymi pojazdami Dragon zaopatrzenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Loty załogowej wersji Dragona mają się rozpocząć w przyszłym roku.

28 czerwca ubiegłego roku zmierzająca ku ISS rakieta Falcon 9 ze statkiem towarowym Dragon eksplodowała w dwie i pół minuty po starcie z przylądka Caneveral. SpaceX zrealizowała potem dziewięć kolejnych pomyślnych misji tej rakiety.

d23wvdk

Podziel się opinią

Share

d23wvdk

d23wvdk
Więcej tematów