ycipk-49335u
ycipk-49335u
x-news/TVN 24IARZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
+4

Wybuch rakiety w centrum kosmicznym

• W użytkowanej przez prywatną firmę SpaceX części kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie nastąpił wybuch podczas rutynowej próby bezzałogowej rakiety Falcon 9 - poinformowałaamerykańska Państwowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA)
• Według Spacex spowodowany "anomalią" wybuch zniszczył rakietę i jej ładunek. Nikt nie odniósł obrażeń. Zniszczeniu uległ ładunek znajdujący się na pokładzie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-49335u

Jak podała agencja AP, do zdarzenia doszło około godziny 9.00 rano czasu lokalnego. Wybuch wstrząsnął budynkami odległymi o kilometry i przez kilka minut słychać było kolejne eksplozje. W niebo wzniosła się chmura ciemnego dymu.

Deklarowana jako rutynowa próba poprzedzała planowany na sobotę start rakiety. Falcon 9 miał pojutrze wynieść w przestrzeń kosmiczną satelitę telekomunikacyjnego Amos-6, należącego do koncernu Spacecom. Miał to być dziewiąty w tym roku start rakiety należącej do prywatnej firmy kosmicznej.

ycipk-49335u

To nie pierwszy taki przypadek w historii startów rakiet należących do SpaceX. W czerwcu zeszłego roku doszło do eksplozji innej rakiety.

SpaceX należy do potentata branży nowoczesnych technologii Elona Muska, który posiada również firmę produkującą samochody elektryczne marki Tesla. Koncern współpracuje z NASA, dostarczając swymi pojazdami Dragon zaopatrzenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Loty załogowej wersji Dragona mają się rozpocząć w przyszłym roku.

28 czerwca ubiegłego roku zmierzająca ku ISS rakieta Falcon 9 ze statkiem towarowym Dragon eksplodowała w dwie i pół minuty po starcie z przylądka Caneveral. SpaceX zrealizowała potem dziewięć kolejnych pomyślnych misji tej rakiety.

ycipk-49335u
ycipk-49335u
ycipk-49335u