Wybuch II wojny światowej. Ziobro uderza w Niemcy: "Nie chcą rozmawiać"
1 września obchodzimy 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Minister Zbigniew Ziobro zaapelował o to, aby "nie zapominać o ofiarach i stratach, jakie Niemcy i Sowieci spowodowali w Polsce".
"W rocznicę wybuchu II wojny nie zapominajmy o ofiarach i stratach, jakie Niemcy i Sowieci spowodowali w Polsce" - napisał na Twitterze minister sprawiedliwości.
Zbigniew Ziobro wymienił następnie śmierć około 6 milionów obywateli, rozkradzione mienie, a także utratę terytorium i reparacje. Polityk dodał, że Niemcy nie chcą o tym rozmawiać.
"Śmierć ok. 6 mln obywateli, rozkradzione mienie, utrata terytorium i reparacje, o których Niemcy nie chcą rozmawiać - to tragiczny bilans agresji na nasz kraj" - przekazał w mediach społecznościowych lider Solidarnej Polski.
Zobacz też: Andrzej Duda: Polacy byli zgnębionym narodem, ofiarą II wojny światowej
II wojna światowa. Zginęło od 50 do 78 mln ludzi
1 września 1939 roku wybuchła II wojna światowa. Wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie granice niemal na całej długości Rzeczypospolitej.
Wojsko Polskie, które walczyło samo, nie mogło skutecznie przeciwdziałać agresji Niemiec oraz sowieckiej inwazji. Ta druga została przeprowadzona nieco później - 17 września.
II wojna światowa zakończyła się 8 maja 1945 roku w Europie, a 2 września 1945 roku na Dalekim Wschodzie. Obszar działań wojennych objął prawie całą Europę, a także wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wchodu oraz wysypy Oceanii i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojenne odegrały się także w Arktyce oraz Ameryce Północnej.
W wojnie brało udział większość krajów europejskich oraz ich kolonie, a także państwa Ameryki Północnej i Południowej oraz Azji. Według różnych szacunków w II wojnie światowej zginęło od 50 do 78 milionów ludzi na cały świecie.
Źródło: Twitter, PAP, Media