Trwa ładowanie...

Wybory wyborów 2019. 23 protesty wyborcze wpłynęły do Sądu Najwyższego

Do piątkowego popołudnia do Sądu Najwyższego wpłynęły 23 protesty przeciw ważności wyborów do Sejmu i Senatu - przekazał zespół prasowy SN. Jak dodaje w oświadczeniu "część z nich wpłynęła przed ustawowym terminem".

Wybory wyborów 2019. 23 protesty wyborcze wpłynęły do Sądu NajwyższegoŹródło: East News, fot: Krzysztof Kaniewski/REPORTER
d2y4gvl
d2y4gvl

- Ostatnim dniem, w którym można wnosić protesty wyborcze jest wtorek, 22 października. Protest można złożyć osobiście w Sądzie Najwyższym, w godzinach urzędowania, czyli od godz. 8 do 16 lub nadając go na poczcie. Decyduje data stempla pocztowego - poinformował Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN.

- Część protestów wpłynęła do sądu przed dniem ogłoszenia obwieszczenia PKW o wynikach wyborów w Dzienniku Ustaw, czyli przed ustawowym terminem od kiedy można wnosić protesty - zaznaczył Michałowski. Dodał, że pierwsze z wniesionych protestów będą rozpoznawane w przyszłym tygodniu.

Wybory parlamentarne 2019. Co dalej z wnioskami?

Sąd Najwyższy rozpatrzy wniesione protesty w 3-osobowym składzie w postępowaniu nieprocesowym. Wtedy wyda opinię w formie postanowienia w sprawie protestu. Dopiero po rozpoznaniu wszystkich protestów - na podstawie sprawozdania z wyborów przedstawionego przez PKW oraz opinii ws. protestów - Sąd Najwyższy rozstrzygnie o ważności październikowych wyborów.

d2y4gvl

Będzie ono miało formę uchwały podjęte w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznej. Orzeczenie wydane zostanie nie później niż 90 dni po dniu wyborów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Szum wokół edukacji seksualnej. Jarosław Gowin o Anji Rubik: mam inne autorytety

d2y4gvl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2y4gvl
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj