Trwa ładowanie...

Wybory wyborów 2019. 23 protesty wyborcze wpłynęły do Sądu Najwyższego

Do piątkowego popołudnia do Sądu Najwyższego wpłynęły 23 protesty przeciw ważności wyborów do Sejmu i Senatu - przekazał zespół prasowy SN. Jak dodaje w oświadczeniu "część z nich wpłynęła przed ustawowym terminem".
Share
Wybory wyborów 2019. Sąd Najwyższy rozpatrzy protesty wyborcze (zdj. ilustr.)
Wybory wyborów 2019. Sąd Najwyższy rozpatrzy protesty wyborcze (zdj. ilustr.)Źródło: East News, Fot: Krzysztof Kaniewski/REPORTER
d8dn17f

- Ostatnim dniem, w którym można wnosić protesty wyborcze jest wtorek, 22 października. Protest można złożyć osobiście w Sądzie Najwyższym, w godzinach urzędowania, czyli od godz. 8 do 16 lub nadając go na poczcie. Decyduje data stempla pocztowego - poinformował Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN.

- Część protestów wpłynęła do sądu przed dniem ogłoszenia obwieszczenia PKW o wynikach wyborów w Dzienniku Ustaw, czyli przed ustawowym terminem od kiedy można wnosić protesty - zaznaczył Michałowski. Dodał, że pierwsze z wniesionych protestów będą rozpoznawane w przyszłym tygodniu.

d8dn17f

Wybory parlamentarne 2019. Co dalej z wnioskami?

Sąd Najwyższy rozpatrzy wniesione protesty w 3-osobowym składzie w postępowaniu nieprocesowym. Wtedy wyda opinię w formie postanowienia w sprawie protestu. Dopiero po rozpoznaniu wszystkich protestów - na podstawie sprawozdania z wyborów przedstawionego przez PKW oraz opinii ws. protestów - Sąd Najwyższy rozstrzygnie o ważności październikowych wyborów.

Będzie ono miało formę uchwały podjęte w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznej. Orzeczenie wydane zostanie nie później niż 90 dni po dniu wyborów.

d8dn17f

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Szum wokół edukacji seksualnej. Jarosław Gowin o Anji Rubik: mam inne autorytety

d8dn17f

Podziel się opinią

Share
d8dn17f
d8dn17f
Więcej tematów