Trwa ładowanie...
d3yf6gq

Sąd Najwyższy. Sędzia Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych skarży się na "starych sędziów"

Antoni Bojańczyk, sędzia niedawno utworzonej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, skierował skargę do prezes sądu. Prawnik opisuje "poniżające i wykluczające zachowanie" części tzw. "starych sędziów". Bojańczyk twierdzi, że poczuł się dotknięty m.in. ociąganiem się z podaniem mu ręki na powitanie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sąd Najwyższy. Sędzia Antoni Bojańczyk skierował skargę do prezes Małgorzaty Gersdorf
Sąd Najwyższy. Sędzia Antoni Bojańczyk skierował skargę do prezes Małgorzaty Gersdorf (Forum, Fot: Darek Golik)
d3yf6gq

Sędzia SN skierował pismo do Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf 11 września. Bojańczyk opisał w nim m.in. sytuację w której poczuł się dotknięty zachowaniem sędziego Izby Karnej Andrzeja Kalinowskiego. Sędzia miał zignorować rękę wyciągniętą do niego przez Bojańczyka w geście powitania.

"Reakcją na wyciągniętą do pana sędziego dr. Kalinowskiego dłoń było jego szybkie przejście pomimo" - napisał sędzia. Prawnik określił to zachowanie jako "nielicujące z głęboko zakorzenionymi zasadami kultury polskiej i elementarnymi zasadami koleżeńskości (...) oraz mające charakter wykluczający wobec kolegi-sędziego SN".

d3yf6gq

Bojańczyk skarży się także na zachowanie prezesa Izby Karnej - Stanisława Zabłockiego. Według Bojańczyka podczas spotkania z Zabłockim wyciągnął pierwszy dłoń na powitanie. "Reakcją pana prezesa było demonstracyjne wytrzymanie wyciągniętej do niego dłoni. Musiałem czekać długą chwilę z dłonią zawieszoną w powietrzu nim p. Prezes S. Zabłocki (wyraźnie ociągając się) zdecydował się - w końcu - podać mi dłoń" - czytamy w skardze sędziego SN.

Czarzasty o kontrowersyjnych słowach Wałęsy: marna wypowiedź

Sędzia Bojańczyk podkreślił, że swoje pismo skierował także do wiadomości prezydenta Andrzeja Dudy. Skarga ta trafiła również do I prezes SN, rzecznika prasowego SN Michał Laskowskiego, przewodniczącego KRS Leszka Mazura i prezes Izby Kontroli Joanny Lemańskiej.

d3yf6gq

Prezydium KRS zdecydowało o skierowaniu pisma Bojańczyka do komisji etyki zawodowej sędziów i asesorów. Rzecznik SN sędzia Michał Laskowski przekazał PAP, że I prezes Małgorzata Gersdorf nie podjęła jeszcze decyzji ws. tej skargi. - Moim zdaniem zdarzenia opisane w tym piśmie nie noszą cech poniżania. Nawet jak ktoś nie podaje komuś ręki to nie znaczy, że go poniża. Uważam, że poniżanie to coś innego, coś zdecydowanie więcej i nie podzielam tego poglądu - powiedział sędzia Laskowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3yf6gq

Podziel się opinią

Share

d3yf6gq

d3yf6gq
Więcej tematów