Wybory w Rzeszowie. Debata wszystkich kandydatów
Już za tydzień, 13 czerwca, rzeszowianie wezmą udział w pierwszej turze wyborów na prezydenta, po rezygnacji Tadeusza Ferenca. O stanowisko ubiegają się: Ewa Leniart, Marcin Warchoł, Konrad Fijołek oraz Grzegorz Braun. W sobotę wszyscy wzięli udział w debacie wyborczej zorganizowanej w TVN24.
Na antenie TVN24 kandydaci startujący w wyborach na prezydenta Rzeszowa odpowiadali na pytania zdalnie. Powodem jest pandemia COVID-19.
Wybory w Rzeszowie. Wspólna debata kandydatów
O urząd prezydenta Rzeszowa stara się dwójka kandydatów ze Zjednoczonej Prawicy. Ewa Leniart jest wspierana przez Prawo i Sprawiedliwość, natomiast Marcin Warchoł to kandydat Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro oraz Porozumienia Jarosława Gowina.
Włodarzem Rzeszowa chce być również Konrad Fijołek popierany przez Platformę Obywatelską, Lewicę, Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Ruch Polska 2050. Czwartym kandydatem jest Grzegorz Braun z Konfederacji.
Zobacz też: Wybory kopertowe. Premier Morawiecki złamał prawo? Kidawa-Błońska nie gryzie się w język
Wybory w Rzeszowie. Kandydaci o szczepieniach na COVID-19
Jedno z pytań, które padło podczas debaty dotyczyło tego, jak kandydaci chcą zachęcić rzeszowian do szczepień przeciw COVID-19 i czy powinny być one obowiązkowe.
- Służba zdrowia jest dla mnie w naszym mieście najważniejsza - powiedział Warchoł i zadeklarował zwiększanie kwoty co roku na ten cel. - Chciałbym też wspomagać program szczepień antycovidowych - powiedział polityk.
Konrad Fijołek przekazał, że program szczepień także w lokalnych społecznościach jest bardzo ważny. - On musi nabrać szerszego zakresu - zaznaczył kandydat. Polityk dodał, że należy tłumaczyć, dlaczego ważne są szczepienia covidowe.
- Jestem zdecydowanie za tym, aby samorządy mogły wkroczyć w proces szczepień, oferując mieszkańcom choćby łatwiejszy dostęp do usług publicznych, dodatkowe bonusy, bonifikaty w dostępie do tych usług, które oferuje miasto - dodał.
- Słyszycie to państwo, chcą was testować, szczepić, zamykać i potem dzielić na tych zaszczepionych, niezaszczepionych. Ja się na to nie zgodzę. Tu w Rzeszowie na mojej warcie nie będzie segregacji sanitarnej - powiedział Grzegorz Braun.
Głos w tej sprawie zabrała również kandydatka PiS. - Podkarpacie było bardzo dotknięte szczególnie trzecią falą zachorowań na COVID-19. Mądra postawa mieszkańców Rzeszowa i regionu pokazała, że daliśmy radę - powiedziała Ewa Leniart i dodała, że bardzo się cieszy, iż mieszkańcy tego regionu pozytywnie odpowiadają na Narodowy Program Szczepień.
Kandydaci na prezydenta Rzeszowa o wizjach Tadeusza Ferenca
Na antenie TVN24 kandydatów na prezydenta Rzeszowa zapytano także o to, czy wizje rozwoju i zmian miasta Tadeusza Ferenca, który miastem rządził blisko 18 lat, powinny być bezwzględne kontynuowane, czy konieczne są zmiany?
- Tamta epoka skończyła się - powiedział Grzegorz Braun. - Błędem byłoby wskrzeszanie cieni przeszłości, błędem byłoby konserwowanie tego, co było i nieskorzystanie z okazji do tego, aby utworzyć nowy rozdział w dziejach miasta - stwierdził polityk Konfederacji.
Ewa Leniart powiedziała, że 18 lat rządów Tadeusza Ferenca, to niewątpliwe ważny okres rozwoju Rzeszowa, ale to także "pewne błędy". - Jest to już zamknięty rozdział w księdze historii miasta. Z mojej strony ważne jest to, aby kontynuować to, co było dobre - dodała kandydatka PiS i wymieniła m.in. dbałość o tereny zielone.
- Mieszkańcy zasługują na nowe mieszkania i czym tych mieszkań będzie więcej, tym one będą tańsze - wskazał Warchoł i dodał, że do Rzeszowa przybywa coraz to więcej ludzi. Kandydat zadeklarował, że jeżeli będzie powstawać nowe budownictwo, to wyposażone zostanie w infrastrukturę zieloną oraz społeczną.
Konrad Fijołek przekazał, że ostatnie 20 lat to niezwykły skok rozwojowy Rzeszowa, który podziwia cała Polska. - Ale nowa epoka, która właśnie się otwiera, wymaga myślenia o kolejnym skoku cywilizacyjnym - powiedział polityk i dodał, że chce m.in. tego, aby oferta rekreacyjna w Rzeszowie była uzupełniona o kolejne atrakcje.
Źródło: TVN24