Wybory samorządowe. Nie będzie wyników late poll
- Wybory samorządowe są jedynymi, dla których nie realizujemy badania late poll, a wyłącznie badanie exit poll - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską dyrektor Ipsos Paweł Predko. Kiedy zobaczymy wstępne wyniki i jak one będą zbierane? Wyjaśniamy.
Pierwsza tura wyborów samorządowych w Polsce odbędzie się w niedzielę 7 kwietnia 2024. Dyrektor Ipsos Paweł Predko w rozmowie z Wirtualną Polską mówi, że pomiędzy niedzielnymi wyborami samorządowymi a na przykład wyborami parlamentarnymi są pewne różnice. - Wybory samorządowe są jedynymi wyborami, dla których nie realizujemy badania late poll, a wyłącznie badanie exit poll - mówi.
Exit poll to sondaż przeprowadzany przez agencję badawczą w dniu wyborów. Na tej podstawie podaje się pierwsze, przybliżone wyniki wyborów tuż po zamknięciu lokali wyborczych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wyspa pełna niebezpiecznych gatunków. "Jest trochę rzeczy, które chcą cię zabić"
Predko wyjaśnia, że powód jest bardzo prosty. - Samorządowe są takimi wyborami, gdzie liczenie wyników przez Państwową Komisję Wyborczą będzie długo trwało. Ono trwa z reguły, przynajmniej patrząc na doświadczenie poprzednich lat, nawet dwa-trzy dni - dodaje.
Wynika to z tego, że mamy kilka szczebli, których te wybory dotyczą - rady powiatów, sejmiki wojewódzkie, wybory burmistrzów, prezydentów, ale i do rad dzielnic, rad gmin. W związku z tym trudno oszacować, kiedy wyniki mogą spływać.
Badanie w 970 lokalach wyborczych
Jeżeli chodzi o przeprowadzanie ankiet do badania exit poll, zasada jest dokładnie taka sama, jak w innych wyborach. - Mamy wylosowanych 970 lokali wyborczych. Przy każdym z nich będą pracowały dwie do trzech osób, które będą od otwarcia do zamknięcia, czyli od 7 do 21 - wyjaśnia.
- Pytamy systematycznie co piątą, co dziesiątą osobę, w zależności od tego, jak duży jest lokal wyborczy. Wszystko po to, by zebrać przynajmniej 100 ankiet. Szacujemy, że zbierzemy tym samym około 100 tysięcy ankiet. Następnie te dane są przetwarzane, analizowane i dostarczamy prognozę wyniku głosowania naszym klientom - podkreśla Predko.
Po samodzielnym wypełnieniu ankiety respondent wrzuci ją do urny Ipsos. Cała procedura będzie odwzorowaniem procedury głosowania w lokalu wyborczym, co oznacza, że będzie dawała respondentom pełne poczucie anonimowości.
Jak mówi rozmówca Wirtualnej Polski, wynik będzie dotyczył głosowania w sejmikach wojewódzkich, w sześciu wybranych miastach będzie zbierany także wynik głosowania na prezydenta. Będą to Warszawa, Kraków, Gdańsk, Katowice, Wrocław i Rzeszów. Wyniki badania exit poll będą znane ok. godziny 21, czyli po zamknięciu lokali wyborczych i zakończeniu ciszy wyborczej.
Kogo wybieramy w wyborach samorządowych?
W czasie wyborów samorządowych uprawnieni wyborcy w Polsce będą głosować na członków organów samorządu terytorialnego. Decyduje się zatem, kto wejdzie w skład rad:
- gmin,
- miast na prawach powiatu,
- powiatów,
- sejmików wojewódzkich,
- stołecznego miasta Warszawa.
Ponadto w wyborach samorządowych głosujący wyłonią wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Jeśli żaden z kandydatów w wyborach samorządowych na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta nie otrzyma więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, to przeprowadzone zostanie ponowne głosowanie w II turze. W ponownym głosowaniu wyborcy głosują na jednego z dwóch kandydatów, którzy w I turze otrzymali największą liczbę ważnie oddanych głosów. Ten, kto otrzyma lepszy wynik, zostaje wybrany na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
Żaneta Gotowalska-Wróblewska, dziennikarka Wirtualnej Polski