Trwa ładowanie...

Wybory samorządowe 2024. Kandydaci. Minął czas zgłoszeń do rad

Zgodnie z kalendarzem wyborczym, 4 marca minął czas zgłoszeń list kandydatów na radnych do rad gmin, rad powiatów, rad sejmików województw oraz rad dzielnic m.st. Warszawy. Wciąż możliwe jest zgłaszanie kandydatów na wójtów.

Kandydaci w wyborach samorządowych 2024. Minął pierwszy czas zgłoszeńKandydaci w wyborach samorządowych 2024. Minął pierwszy czas zgłoszeńŹródło: PAP, fot: Darek Delmanowicz
d2z9gld
d2z9gld

Jak wskazuje kalendarz wyborczy na wybory samorządowe, w poniedziałek 4 marca 2024 o godzinie 16:00 minął czas, w którym komitety wyborcze mogły zgłaszać terytorialnym komisjom wyborczym listy kandydatów do rad. Te zostaną wybrane w czasie pierwszej tury głosowania, która odbędzie się w niedzielę 7 kwietnia 2024.

Wybory samorządowe 2024. Sprawdź najnowsze informacje.

Lista kandydatów na radnych 2024. Czas zgłoszeń minął. Co teraz?

Kolejne czynności, które muszą zostać wykonane przed wyborami samorządowymi, reguluje kalendarz wyborczy. Zgodnie z terminami w nim zawartymi, do środy 13 marca 2024 Państwowa Komisja Wyborcza przyzna jednolite numery list dla list tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy kandydatów na radnych co najmniej w połowie okręgów w wyborach do wszystkich sejmików województw.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

100 konkretów wciąż niezrealizowane. "Platforma będzie się broniła"

Dwa dni później, tj., 15 marca upłynie czas na przyznanie numerów dla list tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały co najmniej jedną listę kandydatów w wyborach do sejmiku województwa i nie otrzymały numeru listy przez PKW. Wspomniany obowiązek należy do komisarza wyborczego, wykonującego zadania o charakterze ogólnowojewódzkim.

d2z9gld

W poniedziałek 18 marca 2024 mija czas na przyznanie przez komisarza wyborczego numerów dla list komitetów wyborczych, które zarejestrowały co najmniej jedną listę kandydatów na radnych do rady powiatu i nie wciąż został im przyznany numer.

PKW. Kandydaci. Tych wciąż można zgłaszać

Mimo że minął czas zgłoszeń kandydatów na radnych w tegorocznych wyborach samorządowych, komisarze wyborczy wciąż przyjmują zgłoszenia kandydatów na wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast. Komitety wyborcze mają czas na ich zgłoszenie do czwartku 14 marca 2024 do godziny 16:00.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2z9gld
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2z9gld
Więcej tematów