Trwa ładowanie...

Wybory samorządowe 2018. Data już znana. Mateusz Morawiecki zdecydował

Wybory samorządowe 2018 odbędą się 21 października i 4 listopada. Tak zdecydował Mateusz Morawiecki. Premier swoją decyzję musiał ogłosić do 16 sierpnia.

Share
Wybory samorządowe 2018. Data już znana. Mateusz Morawiecki zdecydowałŹródło: East News, fot: Wojciech Strozyk
d15gigf

Zgodnie z zapowiedziami Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki ogłosił datę wyborów samorządowych 2018. I tura odbędzie się 21 października, a druga dwa tygodnie później, czyli 4 listopada. Rozporządzenie w sprawie terminu jesiennych wyborów samorządowych zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Decyzja musiała zostać ujawniona przed 16 sierpnia 2018 r.

Wybory musiały być wyznaczone na dzień wolny od pracy, a także nie wcześniej niż 30 dni oraz nie później niż 7 dni przed upływem kadencji samorządowców, która upływa 16 listopada. Premier ogłaszając decyzję o wyborach samorządowych 2018 odrzucił dwie inne potencjalne daty. Pod uwagę, jeśli chodzi o pierwszy termin, brano także 28 października oraz 4 listopada. Podczas wyborów będą obowiązywać nowe przepisy dotyczące m.in. długości kadencji rad i sejmików czy jednomandatowe okręgi wyborcze.

Wybory samorządowe 2018. Kampania wyborcza wystartowała

W wyborach samorządowych 2018 r. zdecydujemy kto będzie rządził w radach gmin lub miastach na prawach powiatu, radzie powiatu, sejmikach wojewódzkich, radach dzielnicy i osiedla, a także wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W związku z ogłoszeniem przez premiera decyzji o jesiennych wyborach samorządowych partie polityczne, koalicje, stowarzyszenia, organizacje społeczne i sami wyborcy mogą tworzyć komitety wyborcze.

d15gigf

Mimo, że agitacja wyborcza oficjalnie możliwa jest dopiero po ogłoszeniu wyborów, to w Warszawie trwała już od długiego czasu. Według sondaży największe szanse na przejście do drugiej tury wyborów samorządowych 2018 mają kandydat Zjednoczonej Prawicy Patryk Jaki, a także Rafał Trzaskowski popierany przez koalicję Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej.

Dla osób startujących w wyborach ważną datą w kalendarzu wyborczym będzie 27 sierpnia. Do tego dnia komitety będą musiały zgłosić komisarzom kandydatów na radnych. To umożliwi im zbieranie podpisów i rejestrację list. Termin minie 17 września o północy. Do 26 września możliwe będzie zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz PKW przyzna numery list do sejmików wojewódzkich, a potem powiatów. Dla chętnych osób, które chcą być kandydatami na członków obwodowych komisji wyborczych, ostateczna data zgłoszeń to 21 września.

Wybory samorządowe 2018. Początek gorączki głosowania

Jesienne wybory samorządowe otwierają serię głosowań, które czekają Polaków. Po tym jak udamy się do urn, aby wybrać wójtów burmistrzów i prezydentów miast następne w kolejce będą wybory do Parlamentu Europejskiego. Europarlamentarzystów wybierzemy na wiosnę 2019 r. Jesienią tego samego roku odbędą się też wybory parlamentarne. Z kolei w 2020 r. wybierzemy nowego prezydenta Polski.

Zobacz także: #JedziemyWPolskę. Nowy cykl Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d15gigf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15gigf
d15gigf
Więcej tematów