Wybory prezydenckie w Polsce. Co ile lat się odbywają?
Wybory prezydenckie zbliżają się wielkimi krokami. Prezydent jest najważniejszą osobą w Polsce i gwarantem ciągłości władzy państwowej. Na jakich zasadach i co ile lat odbywają się wybory prezydenckie w Polsce?
W Polsce prezydent wybierany jest w wyborach powszechnych. Termin wyborów ogłasza Marszałek Sejmu, nie wcześniej niż na siedem miesięcy i nie później niż na sześć miesięcy przed końcem kadencji urzędującego prezydenta. Wybory muszą odbyć się w dzień wolny od pracy, między 100 a 75 dni przed końcem kadencji. Wybory prezydenckie w Polsce są jednocześnie jednym z najważniejszych wydarzeń politycznych w Polsce.
Co ile lat są wybory prezydenckie w Polsce?
Wybory prezydenckie w Polsce odbywają się co 5 lat. Prezydent w Polsce wybierany jest w wyborach powszechnych. Pięcioletnia kadencja prezydenta Polski rozpoczyna się od momentu objęcia urzędu.
Zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, ten sam prezydent może pełnić funkcję prezydenta przez dwie kolejne kadencje. W tej sytuacji, maksymalny okres kadencji tego samego prezydenta, który zostanie wybrany w kolejnych wyborach może trwać 10 lat. Do tej pory udało się to dwóm prezydentom Polski - Aleksandrowi Kwaśniewskiemu i Andrzejowi Dudzie.
Czy wybory prezydenckie w Polsce mogą odbyć się wcześniej niż co 5 lat?
Mając na uwadze fakt, że wybory prezydenckie w Polsce odbywają się co 5 lat, istnieją pewne odstępstwa od tej reguły. W przypadku śmierci lub rezygnacji prezydenta z urzędu, wybory prezydenta Polski mogą odbyć się wcześniej.
Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w przypadku śmierci Lecha Kaczyńskiego. Po katastrofie Smoleńskiej, wybory prezydenckie w 2010 roku odbyły się ponad pół roku wcześniej.