Trwa ładowanie...
d12z5p7

Wybory prezydenckie 2020. Wojciech Hermeliński o uchwale PKW: "Pokazali, że nie ma fikcji wyborczej"

Późnym wieczorem 10 maja ukazała się uchwała PKW w sprawie wyborów prezydenckich. Jej członkowie stwierdzili, że "brak było możliwości głosowania na kandydatów". Jak stwierdza były szef PKW sędzia Wojciech Hermeliński, to "dobry ruch" ze strony członków komisji.
Share
Wybory prezydenckie 2020. Wojciech Hermeliński komentuje uchwałę PKW
Wybory prezydenckie 2020. Wojciech Hermeliński komentuje uchwałę PKWŹródło: Getty Images
d12z5p7

Uchwała PKW pojawiła się około godziny 20:30. Członkowie Państwowej Komisji wyborczej stwierdzili w niej, że w wyborach prezydenckich 10 maja "brak było możliwości głosowania na kandydatów".

Wybory 2020. Wojciech Hermeliński popiera ruch PKW

Członkowie PKW zakończyli tym samym proces wyborczy. Oznacza to, że wybory prezydenckie trzeba będzie rozpisać na nowo. Tym krokiem PKW uniemożliwiła Zjednoczonej Prawicy przeprowadzenie wyborów jeszcze w terminie majowym, co miało być kością niezgody pomiędzy Jarosławem Gowinem a Jarosławem Kaczyńskim.

d12z5p7

O komentarz w sprawie zwróciliśmy się do byłego szefa PKW, sędziego Wojciecha Hermelińskiego. - Teraz, poza wprowadzeniem stanu nadzwyczajnego, każdy ruch może być kwestionowany. Dobrze, że PKW taką decyzję podjęło - podkreśla Hermeliński.

Zobacz też: Wyborów 10 maja nie będzie. Kto kogo ograł?

Wybory prezydenckie 2020. Wojciech Hermieliński o PKW: Pokazali, że nie ma fikcji

Jak stwierdza, dobrze, że uchwała PKW wybrzmiała w odpowiednim momencie. - Członkowie PKW pokazali, że nie ma fikcji wyborczej - podkreśla były szef tej instytucji.

d12z5p7

Pytany o to, co powinno się teraz wydarzyć, Wojciech Hermeliński wskazuje, że Elżbieta Witek ma 14 dni na ponowne rozpisane wyborów i nawet przy wykorzystaniu tego czasu, wybory uda się przeprowadzić przed końcem kadencji prezydenta Andrzeja Dudy. - Powinna to zrobić jednak jak najszybciej. Ważne, jest też to, by parlament uchwalił ustawę, która pozwoli na normalne przeprowadzenie wyborów - podkreśla Hermeliński.

W jego opinii, ustawa, którą podpisał już Andrzej Duda, nie jest odpowiednim aktem prawnym. - Przywrócone muszą być wszystkie przesłanki, które są w kodeksie wyborczy. Należy przywrócić właściwą rolę PKW. Trzeba też ustalić, czy te wybory mają być tylko korespondencyjne, czy jednak hybrydowe, jak chce tego opozycja - zaznacza sędzia.

Wybory 2020. Wojciech Hermeliński: Zgodnie z decyzją PKW - to nowe wybory

Były szef PKW zwrócił też uwagę na inną kwestię. W opinii byłego szefa PKW, należy jednoznacznie stwierdzić, czy listy poparcia dla poszczególnych kandydatów mogą zostać przepisane. - Zgodnie z uchwałą PKW to są zupełnie nowe wybory. Ta kwestia musi zostać rozwiązana. Jeżeli ustawodawca nie uwzględni takiej możliwości, kandydaci będą musieli otrzymać czas na ponowne zebranie odpowiedniej liczby podpisów - tłumaczy Hermeliński.

Na pytanie, czy kształt wyborów powinien zostać przyjęty poprzez nową ustawę, Wojciech Hermeliński mówi wprost: "Poprawienie złego prowadzi do jeszcze gorszego”. Jak zaznacza, w jego opinii Sejm powinien uchwalić nową ustawę o kształcie wyborów prezydenckich.

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

d12z5p7

Podziel się opinią

Share
d12z5p7
d12z5p7
Więcej tematów