Trwa ładowanie...
d43l6xe

Wybory prezydenckie 2020. Szymon Hołownia wydaje oświadczenie ws. finansowania

- Wszystkie działania Komitetu Wyborczego Kandydata na Prezydenta RP Szymona Hołowni są prowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami - przekazuje w oświadczeniu Michał Kobosko. To reakcja na wątpliwości wobec zbiórki internetowej na kampanię byłego prezentera.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory prezydenckie 2020. Szymon Hołownia podczas zbiórki podpisów (zdj. arch.)
Wybory prezydenckie 2020. Szymon Hołownia podczas zbiórki podpisów (zdj. arch.) (East News, Fot: Artur Szczepanski/REPORTER)
d43l6xe

Szymon Hołownia jako jedyny z kandydatów na prezydenta zapowiedział, że finansowanie kampanii przed majowymi wyborami prezydenckimi oprze na wpłatach i datkach od swoich sympatyków. Według wstępnych założeń były prezenter zamierza zebrać od 5 do 10 milionów złotych m.in. przez popularną witrynę PayU.

W tej sprawie w piątek wypowiedziała się Państwowa Komisja Wyborcza. Według gremium "dopuszczalne jest dokonywanie darowizn dla komitetów wyborczych za pomocą serwisów internetowych pośredniczących w płatnościach, ale tylko pod warunkiem, że komitet będzie dysponował dokumentami bankowymi zawierającymi pełne informacje o darczyńcy".

- Komitet Wyborczy Szymona Hołowni będzie takimi dokumentami dysponował dla celów sporządzenia i przedłożenia do PKW sprawozdania finansowego z kampanii wyborczej - przekazał Michał Kobosko.

d43l6xe

Zobacz też: Wybory prezydenckie 2020. Znikające wpisy Andrzeja Dudy. Adam Bielan wyjaśnia

- Zgodnie z wyjaśnieniami PKW pełnomocnik finansowy także na bieżąco kontroluje prawidłowość dokonywanych wpłat i dokonuje zwrotów (gdy np.
ktoś przez przypadek posłużył się nie osobistym rachunkiem bankowym a rachunkiem wykorzystywanym w prowadzonej przez tę osobę działalności gospodarczej) - dodał pełnomocnik sztabu.

d43l6xe

Wybory prezydenckie 2020. Długa lista kandydatów

Zgodnie z rozporządzeniem Marszałek Sejmu wybory prezydenckie odbędą się 10 maja. Jeśli w pierwszej turze żaden z kandydatów nie uzyska bezwzględnej większości, konieczne będzie przeprowadzenie drugiej tury. Ta wypada 24 maja.

Gotowość wzięcia udziału w wyścigu o Pałac Prezydencki zapowiedzieli już: urzędujący prezydent Andrzeja Duda, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), przewodniczący PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, Krzysztof Bosak (Konfederacja), Szymon Hołownia (niezależny) oraz Robert Biedroń z Lewicy. Do stawki ostatnio dołączyli także: Mirosław Piotrowski, Andrzej Voigt, Paweł Tanajno oraz Piotr Wroński.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Pokaż, że Twój #GłosMaMoc – dołącz do wydarzenia #wyboryWPolsce >>

d43l6xe

Podziel się opinią

Share
d43l6xe
d43l6xe
Więcej tematów