Trwa ładowanie...

Wybory prezydenckie 2020. Samorządy ostrzegają: nie będziemy narażać ludzi

"Nie będziemy narażać naszych mieszkańców na ryzyko zakażenia" - piszą samorządowcy zachodniopomorskiego Ińska, informując komisarza wyborczego, że nie są w stanie przeprowadzić głosowania. Takie sygnały płyną już z całej Polski.

Share
Wybory prezydenckie 2020. Samorządy ostrzegają: nie będziemy narażać ludzi
Źródło: East News, fot: Łukasz Solski
d4h4eeb

"Mając na uwadze zdrowie i życie mieszkańców gminy, wnosimy o przesunięcie terminu wyborów" - piszą w sprawie wyborów prezydenckich do komisarza wyborczego władze zachodniopomorskiej gminy Ińsko, których pismo cytuje RMF FM. Samorządowcy stwierdzają, że na ich wniosek wpłynęła sytuacja związana z pandemią koronawirusa.

"Nie jesteśmy w stanie w należyty sposób zorganizować wyborów Prezydenta RP w wyznaczonym terminie" - informuje Komisarza Wyborczego w Szczecinie Michał Kupczyński, zastępca burmistrza Ińska.

To już kolejny takie stanowisko ze strony samorządowców. Wcześniej prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego, aby w związku z obecną sytuacją nie przeprowadzać wyborów 10 maja. - Nie widzę możliwości realizacji tego zadania w sposób bezpieczny dla zdrowia i życia bialczan - twierdzi Michał Litwiniuk.

Zobacz też: Polityk oburzony tempem działania PiS. "Wie pan, o której godzinie dostałem tę słynną tarczę antykryzysową?"

Wcześniej w podobny sposób wypowiadał się również m.in. prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Pisma skierowane przez samorządy do komisarzy wyborczych nie mogą jednak pozostać bez odpowiedzi, w przeciwieństwie do apeli kierowanych do polityków PiS.

d4h4eeb

- Myślę, że w okolicach świąt będziemy mogli wskazać rekomendacje medyczne ws. terminu wyborów - powtórzył w czwartek rano minister zdrowia Łukasz Szumowski w rozmowie z portalem gazeta.pl. Zmiany terminu wyborów domaga się opozycja, a jej politycy podkreślają, że decyzję w tej sprawie nie podejmie rząd Mateusza Morawieckiego, ale szef PiS Jarosław Kaczyński.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Mapa zagrożenia

Chorobę COVID-19 wywołuje koronawirus (SARS-CoV-2). Od 11 marca Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje koronawirusa jako pandemię. W drugiej połowie marca liczba chorych na koronawirusa we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech i Francji stała się wyższa niż w Chinach. W Polsce w związku z pandemią obowiązuje stan epidemii.

W internecie dostępna jest mapa, która pokazuje, jaka jest skala problemu i dokąd już dotarł wirus. Interaktywna mapa dostępna jest TUTAJ.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d4h4eeb

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4h4eeb
d4h4eeb
Więcej tematów