Trwa ładowanie...

Wybory prezydenckie 2020. Najnowszy sondaż. Andrzej Duda liderem, konieczna II tura

10 maja formalnie za nami. Chociaż nie wiadomo jeszcze, na kiedy rozpisane zostaną nowe wybory prezydenckie, wyniki najnowszego sondażu nie dają żadnych nadziei. Andrzej Duda zaczyna tracić poparcie.
Share
Wybory prezydenckie 2020. Najnowszy sondaż. Andrzej Duda zmuszony do walki w II turze (zdjęcie ilustracyjne)
Wybory prezydenckie 2020. Najnowszy sondaż. Andrzej Duda zmuszony do walki w II turze (zdjęcie ilustracyjne)Źródło: PAP
d3c0hf9

Najnowszy sondaż został przygotowany dla "Rzeczpospolitej" przez pracownię IBRIS. Badanie przeprowadzono między 8 a 9 maja na grupie 1100 osób.

Wybory 2020. Andrzej Duda ze spadkiem, Szymon Hołownia umacnia pozycję

Mimo dalszego przodowania w rankingu, Andrzej Duda mógłby liczyć na poparcie tylko 45 proc. respondentów. Taka sytuacja oznacza, że urzędujący prezydent musiałby stanąć do drugiej tury wyborów, która niekoniecznie oznaczałby dla niego reelekcję. To kolejny sondaż, którego wyniki nie są szczególnie przychylne dla Andrzeja Dudy.

d3c0hf9

- Analiza wyników wskazuje, że im później odbędą się wybory prezydenckie, tym mniejsza jest szansa, by wygrał kandydat Zjednoczonej Prawicy - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Marcin Duma, szef pracowni IBRIS.

Zobacz też: Wyborów 10 maja nie będzie. Kto kogo ograł?

Wybory prezydenckie 2020. Andrzej Duda i Szymon Hołownia w II turze

W drugiej turze wyborów prezydenckich rywalem Andrzeja Dudy byłby Szymon Hołownia, na którego głos oddałoby 19,2 proc. badanych. Notowania tego kandydata utrzymują się na w miarę stabilnym poziomie. Ostatni sondaż, przeprowadzony przez Instytut Badań Pollster, dawał mu 20 proc. głosów w pierwszej turze wyborów prezydenckich.

d3c0hf9

Trzecie miejsce również nie budzi większego zdziwienia. Według sondażu zajmuje je Władysław Kosiniak-Kamysz z poparciem 16,6 proc. głosów. W stosunku do wcześniejszego sondażu, to wzrost o 2 punkty procentowe.

Wybory 2020. Kto za podium?

Poza podium znalazła się Małgorzata Kidawa-Błońska, Robert Biedroń oraz Krzysztof Bosak. Ten ostatni cieszył się największym poparciem. Swój głos w wyborach prezydenckich oddałoby na niego 9 proc. badanych.

Małgorzata Kidawa-Błońska mogłaby liczyć na 4,5 proc. poparcia. W stosunku do ostatniego sondażu to spadek o ponad 5 punktów procentowych. Wystarczyło to jednak na wygraną z Robertem Biedroniem. Na kandydata Lewicy w wyborach prezydenckich swój głos oddałoby 2,6 wyborców.

Paweł Tanjano, Marek Jakubiak, Stanisław Żółtek i Mirosław Piotrowski nie otrzymaliby żadnego głosu. 3,1 proc. respondentów nie wiedziało, na kogo zagłosuje.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

d3c0hf9

Podziel się opinią

Share
d3c0hf9
d3c0hf9
Więcej tematów