Trwa ładowanie...

Wybory prezydenckie 2020. Marek Jakubiak przegrał proces

Marek Jakubiak pozwał "Gazetę Wyborczą" za tekst, w którym sugerowano, że jego listy poparcia w wyborach 2020 zostały sfałszowane. Sąd uznał, że materiały do artykułu zostały zebrane w sposób rzetelny, a publikacja nie stanowiła agitacji wyborczej.

Share
Wybory prezydenckie 2020. Marek Jakubiak przegrał proces
Źródło: Agencja Gazeta, fot: Jakub Porzycki
d3eo862

Chodzi o test, który ukazał się 14 kwietnia. W materiale "Gazety Wyborczej" zasugerowano, że listy poparcia pod kandydaturą Marka Jakubiaka w wyborach prezydenckich 2020 zostały sfałszowane. Wątpliwości miały dotyczyć 18 tys. podpisów. Do przepisywania list wyborczych według "GW" zatrudniono cudzoziemców. Jakubiak twierdził, że nic nie wiedział o sprawie i zawiadomił prokuraturę.

W pozwie domagał się przeprosin i wpłaty 10 tys. na cele charytatywne. Roszczenia kandydata w wyborach 2020 zostały jednak oddalone. Sąd uznał, że materiały do artykułu zostały zebrane w sposób rzetelny, a publikacja nie stanowiła agitacji wyborczej. - Gdyby uznać, że jest to materiał wyborczy, to dziennikarze wykonali właściwą pracę zgodnie z przepisami prawa prasowego - argumentowała orzeczenie sędzia.

Przeczytaj: <a href="https://wiadomosci.wp.pl/dzialacze-pis-mieli-zbierac-podpisy-dla-marka-jakubiaka-dotarlismy-do-instrukcji-w-tej-sprawie-6493119876741249a" target="_blank">Działacze PiS mieli zbierać podpisy dla Marka Jakubiaka. Dotarliśmy do instrukcji w tej sprawie</a>

Zwróciła również uwagę na to, że "sposób i okoliczności, w jakich Jakubiak zebrał podpisy, powinny rodzić pytania, a sytuacja powinna podlegać kontroli społecznej przez niezależne media". "Dziennikarze wykonali właściwą pracę" - opisuje postanowienie Wojciech Czuchnowski. "Wyborcza" podkreśla, że kandydat w wyborach prezydenckich 2020 ani jego pełnomocniczka nie kwestionowali treści tekstu, ani jego głównego założenia.

Zobacz też: Wybory 2020. Obóz rządzący poróżniony. "Rozpad rządu możliwy"

Źródło: wyborcza.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3eo862

Podziel się opinią

Share
d3eo862
d3eo862
Więcej tematów