Trwa ładowanie...

Wybory prezydenckie 2020. Konferencja prasowa PKW. "Dzisiaj mamy piękny dzień"

Trwa II tura wyborów prezydenckich. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała o rozpoczęciu i przebiegu głosowania. - Dzisiaj mamy piękny dzień. Mamy święto demokracji - powiedział przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.

Share
Wybory prezydenckie 2020. Konferencja prasowa PKW. "Dzisiaj mamy piękny dzień"
Źródło: PAP
d4c4u21

Sylwester Marciniak ogłosił najświeższe informacje dotyczące trwającej II tury wyborów prezydenckich. - W całym kraju otwarto przeszło 27 tys. lokali wyborczych - poinformował szef PKW podczas niedzielnej konferencji.

- Nie otrzymaliśmy informacji o istotnych problemach związanych z rozpoczęciem glosowania i otwarcia lokali - dodał Marciniak, podkreślając, że w całym kraju odnotowano 253 zdarzenia dotyczące naruszenia ciszy wyborczej, przy których interweniowała policja. Wśród nich wymienił m.in. uszkodzone ogłoszenia czy zerwane plakaty.

Przewodniczący PKW podkreślił że na razie nie stwierdzono żadnych zdarzeń związanych z alkoholem. - Jedna osoba zaproponowała rabat w wysokości 20 proc. do wykorzystanie w określonym salonie za głosowanie na wskazanego kandydata - wyjawił Sylwester Marciniak. Poinformowano też, że w dwóch miejscowościach zgłoszono brak kart do głosowania.

Zobacz też: Wybory 2020. Jak głosować, żeby głos był ważny - PKW

Do próby "korupcji politycznej" mogło też wystąpić w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie jeden z wyborców zaproponował drugiemu 20 zł, aby ten zagłosował na wskazanego przez niego kandydata.

d4c4u21

- Chciałbym podziękować policji za znaczne zaangażowanie sił i zabezpieczenie wyborów. Chciałbym zaapelować też o przestrzeganie wymogów sanitarnych, jednocześnie przepraszam wyborców, którzy czekają w kolejkach. Sądzę, że w godzinach południowych i popołudniowych będzie można swobodnie oddać kartę do glosowania - zapewnił Sylwester Marciniak.

Wybory 2020. Polacy ruszyli do urn

Lokale wyborcze czynne są od godz. 7:00 do 21:00. O Pałac Prezydencki bój toczy dwóch kandydatów: Andrzej Duda oraz Rafał Trzaskowski. W wielu miejscach w Polsce jeszcze przed otarciem punktów do głosowania utworzyły się pierwsze kolejki.

Podczas przebywania w lokalu obowiązują przepisy reżimu sanitarnego. Każda osoba, która chce oddać głos musi pamiętać o tym, by zachować około dwumetrowe odległości pomiędzy innymi. Wyborca musi mieć także maseczkę. Zalecane są również rękawiczki i własny długopis.

Zgodnie z rozporządzeniem wydanym przez Ministerstwo Zdrowia osoby powyżej 60 lat, kobiety w ciąży, osoby z dzieckiem do 3 lat i niepełnosprawni będą obsługiwani w lokalach wyborczych w pierwszej kolejności.

Widzisz coś interesującego lub nietypowego podczas wyborów? Prześlij nam informację, zdjęcie lub filmik przez dziejesie.wp.pl

d4c4u21

Podziel się opinią

Share
d4c4u21
d4c4u21
Więcej tematów