Trwa ładowanie...
d1s6pb0

Wybory 2020. Pieniądze i zniżka w zakładzie fryzjerskim za oddany głos. Policja o podejrzeniach łapownictwa wyborczego

Wybory prezydenckie 2020 już w niedzielę. Trwa cisza wyborcza, jednak wciąż dochodzi do kolejnych incydentów związanych z łamaniem zakazu. Policja informuje o dwóch podejrzeniach przestępstwa łapownictwa wyborczego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory 2020. Policja o podejrzeniach łapownictwa wyborczego
Wybory 2020. Policja o podejrzeniach łapownictwa wyborczego (PAP)
d1s6pb0

Do zdarzeń miało dojść w dwóch miejscowościach na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Jak poinformował PAP Rafał Jackowski z biura prasowego komendy wojewódzkiej policji w Olsztynie, w Gołdapi oferowano zniżkę w zakładzie fryzjerskim w zamian za głosowanie na określonego kandydata. Z kolei w Działdowie stawką miały być pieniądze.

Widzisz coś interesującego lub nietypowego związanego z wyborami? Prześlij nam informację, zdjęcie lub filmik przez dziejesie.wp.pl

- Do godz. 14 w całym kraju doszło do 137 incydentów łamania ciszy wyborczej - powiedział wcześniej podkom. Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji w rozmowie z PAP. 123 zarejestrowanych przypadków łamania ciszy to wykroczenia a 14 przestępstwa. Do incydentów doszło m.in. w Białymstoku, Rzeszowie i Szczecinie.

d1s6pb0

Z kolei członkini jednej z komisji wyborczych w Krakowie próbowała wynieść karty do głosowania. Na terenie komisji musiała interweniować policja. - Mieliśmy zgłoszenie, że doszło do incydentu wyborczego - potwierdza WP Katarzyna Cisło z krakowskiej policji.

Zobacz też: Wybory 2020. Czym jest cisza wyborcza - PKW

Wybory prezydenckie 2020. Cisza wyborcza do niedzieli

Cisza wyborcza oznacza zakaz prowadzenia agitacji wyborczej. Chodzi o prowadzenie działań zachęcających lub zniechęcających do oddawania głosu na określonego kandydata lub ugrupowanie.

d1s6pb0

Koniec ciszy wyborczej następuje w momencie zamknięcia lokali wyborczych. W przypadku wyborów prezydenckich obowiązywać będzie do 12 lipca do godziny 21:00.

Wybory 2020. Kara za złamanie ciszy wyborczej

Osoby które naruszyły ciszą wyborczą, muszą liczyć się z karami, które mogą być dotkliwe. Za złamanie ciszy wyborczej grozi grzywna w wysokości od 20 zł do 5 tys. zł.

Z kolei podający wyniki sondaży przedwyborczych (lub sporządzonych w dniu wyborów) w trakcie cieszy wyborczej, muszą liczyć się z karą od 500 tys. do miliona złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1s6pb0

Podziel się opinią

Share

d1s6pb0

d1s6pb0
Więcej tematów