Trwa ładowanie...

Wybory prezydenckie 2020. Konfederacja wyłoniła kandydata na prezydenta

Konfederacja podjęła decyzję - ugrupowanie w nadchodzących wyborach prezydenckich będzie reprezentował Krzysztof Bosak. Taką decyzję podjął Zjazd elektorów Konfederacji.
Share
Wybory prezydenckie. Konfederacja przeprowadziła prawybory (od lewej: Artur Dziambor, Krzysztof Bosak)
Wybory prezydenckie. Konfederacja przeprowadziła prawybory (od lewej: Artur Dziambor, Krzysztof Bosak)Źródło: PAP, Fot: PAP/Tomasz Gzell
dinbm24

- W pierwszej kolejności chcę podziękować naszym wyborcom i sympatykom, bo bez was nie byłoby tak wielkiego sukcesu Konfederacji - przyznał Krzysztof Bosak. - To był dla mnie zaszczyt konkurować z takimi kandydatami w tych prawyborach. Jesteśmy jedną drużyną - dodał.

Przed kandydatem na prezydenta Konfederacji, scenę zajął Grzegorz Braun. - Historyczny moment, bierzemy udział w czymś nadzwyczajnym - przyznał Braun, który pogratulował swojemu konkurentowi zdobycia nominacji. - To nasze przedbiegi (...) i to zażarło medialnie. Udało się i niech się dzieje dalej - dodał polityk.

dinbm24

Organizatorzy prawyborów od początku podkreślali, że formuła została zaczerpnięta ze Stanów Zjednoczonych. Zasada była prosta - ten z kandydatów, który uzyska ponad 50 proc. głosów elektorskich, otrzyma nominację na kandydata Konfederacji na prezydenta.

Niedzielny zjazd elektorów był podzielony na kilka tur, podczas których 314 elektorów drogą eliminacji wybierała kandydata na prezydenta. Spotkanie w Warszawie było poprzedzone 16 konwencjami w każdym województwie. Wtedy większość głosów zdobył Krzysztof Bosak (115). Na podium uplasował się także Grzegorz Braun (77) oraz Artur Dziambor (51).

Z racji tego, że żaden z nich nie uzyskał ponad połowy głosów elektorskich, konieczne było przeprowadzenie prawyborów, aby odebrać głosy elektorskie rywalom.

dinbm24

Nadal nie wiadomo kiedy odbędzie się pierwsza tura ogólnopolskich wyborów prezydenckich. Decyzja w tej sprawie należy do marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Przypomnijmy, że Andrzej Duda wygrał wybory 10 maja 2015 roku, a został zaprzysiężony 6 sierpnia.

Zgodnie z Konstytucją wybory prezydenckie mogą się odbyć nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed zakończeniem urzędowania głowy państwa, w dzień wolny od pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Zbigniew Ziobro bronił ustawy w Senacie. Śmiszek komentuje

dinbm24

Podziel się opinią

Share
dinbm24
dinbm24
Więcej tematów