Trwa ładowanie...

Wybory prezydenckie 2020. Kandydaci z podpisami poparcia od zmarłych

Pięciu kandydatów w wyborach prezydenckich 2020 zgłosiło podpisy zmarłych. Państwowa Komisja Wyborcza zawiadomiła prokuraturę.

Wybory prezydenckie 2020. Kandydaci z podpisami poparcia od zmarłychŹródło: PAP
d2xc21e
d2xc21e

W wyborach prezydenckich 2020 typowanych jest 19 kandydatów, których komitety zgłosiły się w Państwowej Komisji Wyborczej. Do każdego zawiadomienia o utworzeniu komitetu należy dołączyć co najmniej tysiąc podpisów. Jak podaje "Rzeczpospolita", w przypadku pięciu kandydatów podpisały się osoby zmarłe.

Chodzi o trzy osoby ws. których PKW opublikowało uchwały o wezwaniu do usunięcia wad zawiadomień. Podpisy nieboszczyków miały się pojawić na listach Wojciecha Podjackiego, lidera Ligi Obrony Suwerenności, Jana Zbigniewa Potockiego, Wiesława Lewickiego z partii Normalny Kraj.

Podjacki zebrał 1241 podpisów, z czego PKW zakwestionowała 638, wśród nich było 62 podpisów osób, które od lat nie żyją. W przypadku Potockiego zakwestionowano aż 1320 z 1841 podpisów (35 podpisów należało do nieboszczyków). Z kolei Lewicki złożył 1138 podpisów, 337 zakwestionowano . Podpisów zmarłych było 15.

Zobacz też: Bartłomiej Sienkiewicz odpowiada Jarosławowi Pinkasowi. "Nie pociąłem biustonosza żony"

Gazeta podaje, że to nie wszyscy kandydaci, których poparli zmarli. Mowa o ekspercie Centrum im. Smitha Andrzeja Voigta (wsparło go 15 nieboszczyków) oraz emerytowanym pułkowniku Agencji Wywiadu Piotra Wrońskiego (zyskał poparcie trzech zmarłych).

– Jesteśmy zaniepokojeni tak dużą liczbą nieprawidłowych podpisów. O każdym z istotnych przypadków PKW zawiadomiła prokuraturę i prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych – powiedziała w rozmowie z "RP" sekretarz PKW Magdalena Pietrzak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2xc21e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xc21e
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj