Trwa ładowanie...

Wybory prezydenckie 2020. Andrzej Duda wygra w pierwszej turze?

Większość Polaków uważa, że prezydent Andrzej Duda może wygrać wybory prezydenckie już w pierwszej turze - wynika z najnowszego badania SW Research.
Share
Prezydent Andrzej Duda nie ogłosił jeszcze oficjalnie, że będzie się ubiegał o reelekcję
Prezydent Andrzej Duda nie ogłosił jeszcze oficjalnie, że będzie się ubiegał o reelekcjęŹródło: Agencja Gazeta, Fot: Patryk Ogorzałek
d36fov3

Badanie SW Research zostało przeprowadzone dla portalu Rp.pl.

Aż 55,8 proc. badanych uważa, że Andrzej Duda może wygrać wybory prezydenckie w pierwszej turze. Przeciwnego zdania jest 37,4 proc. respondentów. "Nie mam zdania" - odpowiedziało 6,8 proc. osób.

Jak dodaje Piotr Zimolzak z agencji badawczej, zwycięstwo Dudy w pierwszej turze jest prawdopodobne częściej dla mężczyzn niż kobiet. Najbardziej przekonane są o tym osoby w wieku od 25 do 34 lat (dwie trzecie badanych tak wskazało) i około 60 proc. osób z wykształceniem średnim.

   infogram.com
Źródło: infogram.com

Najpóźniej do 6 lutego marszałek Sejmu Elżbieta Witek musi ogłosić termin pierwszej tury wyborów prezydenckich. Prawdopodobnie odbędą się 10 maja.

d36fov3

Powtórzy sukces Kwaśniewskiego?

O fotel prezydenta będą się ubiegali: prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, kandydatka Platformy Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska, dziennikarz i publicysta Szymon Hołownia oraz Robert Biedroń, który ma reprezentować Lewicę. W niedzielę 18 stycznia okazało się też, że Krzysztof Bosak będzie kandydatem Konfederacji.

Prezydent Andrzej Duda nie ogłosił jeszcze formalnie, że będzie się ubiegał o reelekcję. Jest zdecydowanym faworytem wyborów, ma poparcie na poziomie 43-45 proc.

Jak dotąd tylko Aleksander Kwaśniewski uzyskał w wyborach w 2000 r. ponad 50 proc. głosów i nie odbyła się druga tura wyborów.

Źródło: rp.pl

d36fov3

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d36fov3

Podziel się opinią

Share
d36fov3
d36fov3
Więcej tematów