Trwa ładowanie...

Wybory parlamentarne. PSL składa ofertę Bogdanowi Zdrojewskiemu. Wspólnej listy opozycji do Senatu nie będzie

Wybory parlamentarne za trzy miesiące. Ale już dziś wiemy, że upada wizja jednej, wspólnej listy opozycji w wyborach do Senatu. Powód? Decyzja o samodzielnym starcie PSL. Ludowcy chcą "podebrać" Platformie Obywatelskiej kolejnych polityków. - Liczymy na to, że PO pójdzie do wyborów z SLD. Wtedy część ich "konserw" przejdzie do nas - przekonuje polityk PSL.

Share
Wybory parlamentarne. PSL składa ofertę Bogdanowi Zdrojewskiemu. Wspólnej listy opozycji do Senatu nie będzie
Źródło: East News, fot: Wiktor Dabkowski/eyevine
d12zcae

Jak dowiaduje się WP, szef ludowców spotka się "na dniach" ze skonfliktowanym z Grzegorzem Schetyną politykiem PO Bogdanem Zdrojewskim. Władysław Kosiniak-Kamysz liczy bowiem, że Zdrojewski - "wycięty" przez Schetynę z listy Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zasili listy wyborcze PSL do Senatu.

- Do Sejmu i Senatu startujemy samodzielnie. Decyzja została podjęta - mówi Wirtualnej Polsce Kosiniak-Kamysz.

d12zcae

Potwierdza, że w tym tygodniu spotyka się w tej sprawie ze Zdrojewskim - byłym prezydentem Wrocławia, ministrem w rządzie PO-PSL, a przez pięć ostatnich lat eurodeputowanym PO.

PSL PAP
PSL Źródło: PAP, fot: PAP

Wybory parlamentarne. Na złość Schetynie

- Bogdan Zdrojewski wystartuje w wyborach do Senatu? - pytamy jego małżonkę. Barbara Zdrojewska jest senatorem Platformy Obywatelskiej z okręgu wrocławskiego.

d12zcae

- Proszę pytać mojego męża - uśmiecha się nasza rozmówczyni.

Jak słychać w kuluarach, mimo zapowiedzi samego Zdrojewskiego, że na sto procent nie wystartuje on w wyborach do Sejmu, to jego start do Senatu - przekonują nasi informatorzy - jest możliwy.

Sam Zdrojewski mówi WP: - Rozmawiam z PSL. Dziś jednak żadne decyzje podjęte nie zostały.

- Oko Schetynie zbieleje, gdyby Bogdan wystartował z konkurencyjnej wobec PO listy. A mandat z Wrocławia wziąłby na sto procent, ze świetnym wynikiem - przekonuje nas rozmówca z PSL.

d12zcae

Zdrojewski mówi nam: - Nie wyobrażam sobie sytuacji, gdyby moja małżonka wystartowała do Senatu z listy PO, a ja z listy PSL. Liczymy na koalicję PO-PSL.

Przy ordynacji jednomandatowej, z Wrocławia są "do wzięcia" trzy mandaty senatorskie. PSL poza Janem Filipem Libickim, który przeszedł do ludowców z Platformy, nie ma reprezentacji. Zdrojewski mógłby ten stan rzeczy zmienić - jest jednym z najpopularniejszych, jeśli nie najpopularniejszym, politykiem na Dolnym Śląsku.

- Kojarzy się tylko i wyłącznie z sukcesem, każde wybory wygrywał z rekordowymi wynikami - podkreślają ludowcy w nieoficjalnych rozmowach.

Schetyna, Zdrojewski East News
Schetyna, Zdrojewski Źródło: East News, fot: Miłosz Poloch

"SMS-y z Platformy"

Zdrojewski jest jednym z największych krytyków Grzegorza Schetyny. Oskarża lidera PO o porażkę w wyborach europejskich. Ma ku temu także powody osobiste - Schetyna pozbawił go szans na start do Europarlamentu.

d12zcae

Przewodniczący Platformy tłumaczył, iż chciałby, by Zdrojewski wystartował do Sejmu z wrocławskiej listy i był rywalem Mateusza Morawieckiego. Tyle że premier w wyborach wystartuje... z listy katowickiej. A sam Zdrojewski od miesięcy zarzeka się, że do Sejmu nie ma zamiaru startować.

PSL - po byłym szefie MSWiA i resortu sprawiedliwości Marku Biernackim - chce przyciągnąć z Platformy kolejne nazwiska.

- Gdy mieliśmy posiedzenie klubu z kilkoma posłami PO, którzy zdecydowali się z nami rozmawiać, dostawali oni smsy od ludzi z Platformy. Otrzymali jasny przekaz: "Nie startujcie z PSL-em". Grzegorz Schetyna jednej z posłanek, która miała przejść do nas, zaoferował drugie miejsce na liście PO w Warszawie - opowiada ważny polityk formacji Kosiniaka-Kamysza.

Wybory parlamentarne. W du..ę za tęczową koalicję

PSL zagrało na nosie Platformie. Ludowcy nie tylko nie zamierzają startować wspólnie z PO w wyborach do Sejmu, ale także do Senatu.

d12zcae

Tym samym upada wizja "wielkiego bloku opozycji" z samorządowcami, który miałby "odbić" w wyborach izbę wyższą PiS-owi. - Nie ma na to szans. To była medialna wydmuszka. Opozycja jest dziś rozwalona - twierdzą nasi rozmówcy.

- Upada mit o "ostatnim bastionie" opozycji - twierdzą ludowcy, oskarżający PO o "zbyt duży skręt w lewo".

Sam Władysław Kosiniak-Kamysz swoim współpracownikom miał powiedzieć ostatnio, iż nie wierzy w to, że Koalicja Obywatelska jest w stanie wygrać wybory z PiS.

d12zcae

Sam lider PSL ma uraz do pozostałych partii opozycyjnych po wyborach europejskich. - W życiu nie dostałem po du...e tak, jak w kampanii europejskiej, kiedy ludzie na wsiach wyzywali nas od "tęczowych" - zwierzał się w tym tygodniu swoim współpracownikom.

Na spotkaniu z dziennikarzami w poniedziałek Kosiniak-Kamysz stanowczo zadeklarował: - To koniec rozmów z Platformą o koalicji. Idziemy sami, tworzymy Koalicję Polską. I będziemy walczyć o 10 proc. w wyborach.

Michał Wróblewski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d12zcae

Podziel się opinią

Share
d12zcae
d12zcae
Więcej tematów