Wybory parlamentarne. Kukiz ogłosi porozumienie z PSL. Znamy nazwiska kandydatów do Sejmu

Paweł Kukiz i Polskie Stronnictwo Ludowe oficjalnie ogłoszą w czwartek wspólny start w wyborach parlamentarnych – dowiaduje się WP. Poznaliśmy jako pierwsi nazwiska polityków Kukiz'15, którzy wystartują z list ludowców z pierwszych miejsc w poszczególnych okręgach wyborczych. "Jedynek" dla "kukizowców" może być więcej.

Wybory parlamentarne. Kukiz ogłosi porozumienie z PSL. Znamy nazwiska kandydatów do Sejmu
Źródło zdjęć: © East News | Marek Lasyk
Michał Wróblewski

Konferencja prasowa, na której zostanie ogłoszone wyborcze porozumienie Kukiz'15-PSL – w ramach tzw. Koalicji Polskiej – ma odbyć się w czwartek o 15.

Nieco ponad tydzień później – w sobotę 17 sierpnia – ma odbyć się pierwsza w tej kampanii konwencja programowa Koalicji Polskiej. Wszystko wskazuje na to, że już z udziałem ruchu Pawła Kukiza.

Być może wtedy – jak sugerował Michał Kolanko w "Rzeczpospolitej" – zostaną zaprezentowane pełne listy PSL-Koalicji Polskiej do Sejmu.

WP poznała nazwiska kilku czołowych polityków klubu Kukiz'15, którzy mają zagwarantowane "jedynki" na listach wyborczych – tam, gdzie PSL musiało ustąpić miejsca.

Od "grupy przestępczej" do koalicji

W wyborach parlamentarnych 2019 Paweł Kukiz będzie liderem na liście PSL-Koalicja Polska w Opolu.

Poseł Paweł Grabowski wystartuje z Opola (za Kukizem) lub (mniej prawdopodobne) Wrocławia, Andrzej Kobylarz – z Gdańska (lub Elbląga), Jarosław Sachajko – z okręgu chełmskiego. Posłanka Agnieszka Ścigaj ma być "jedynką" w Krakowie, choć tu brana pod uwagę była także Elżbieta Bińczycka z UED. A najbliższy Kukizowi wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka – jak mówi nasz informator – nie chciał startować z Warszawy, więc będzie kandydował... z Podkarpacia (prwdopodobnie z Rzeszowa).

Według naszych informatorów w Toruniu wystartuje poseł Paweł Szramka, w Koszalinie poseł Stefan Romecki, w Koninie Łukasz Rzepecki, w okręgu chrzanowskim poseł Józef Brynkus. Numerami 1 mogą też być posłowie Robert Mordak i Maciej Masłowski.

"Nie wchodzę do PSL. Korzystam z ich list, bo sam nie mam ani czasu ani środków, by zebrać 130 tysięcy podpisów, by stworzyć własne. Taka jest ordynacja" - napisał w niedzielę Paweł Kukiz w komentarzu na Facebooku. Potwierdził tym samym, że – chociaż wydawało się to jeszcze niedawno mało realne – Kukiz'15 i PSL pójdą razem w wyborach parlamentarnych.

– Kukiz i PSL potrzebują się nawzajem. Tak jest skonstruowana nasza ordynacja wyborcza, że faworyzuje duże ugrupowania. W obecnej sytuacji politycznej tylko razem mamy szansę wprowadzić wystarczającą liczbę posłów, aby w jakikolwiek sposób liczyć się w Sejmie – powtarzają politycy Kukiz'15.

– Paweł Kukiz bardzo chce iść z nami. Czasem zmienia zdanie, ale wyedukował się mocno przez ostatnie miesiące. Do polityki podchodzi racjonalnie – mówi nam czołowy polityk PSL.

Piotr Zgorzelski, członek władz PSL: – Paweł Kukiz byłby dla nas wzmocnieniem. Szczególnie na ścianie zachodniej.

To tam PSL jest relatywnie najsłabsze. Na zachodzie kraju zaś Kukiz poparcie ma niezłe. – Mógłby na Dolnym Śląsku czy w Lubuskiem przynieść PSL wiele cennych głosów – mówi nam jeden z ludowców.

Wielu posłów Kukiz'15 jest przeciwnych sojuszowi z PSL. Dlatego z klubu i ruchu odchodzą kolejni politycy – jak Jerzy Kozłowski, Jerzy Jachnik czy Andrzej Maciejowski.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (353)