Wyjaśniamy, kiedy będą pierwsze wyniki wyborów
Dzień wyborów parlamentarnych 2023 w Polsce rozpoczął się w niedzielę o godzinie 7.00, kiedy to otwarte zostały lokale wyborcze na terenie całego kraju. Wszyscy, którzy posiadają prawo do głosowania, mogą wziąć udział w tym demokratycznym procesie. W tym roku oprócz wyborów parlamentarnych przeprowadzane jest również referendum. Kiedy możemy spodziewać się pierwszych i później oficjalnych wyników?
Wirtualna Polska zaprasza wszystkich zainteresowanych na specjalny program wyborczy, który rozpocznie się o godzinie 20.50.
O godzinie 21.00 zaprezentowane zostaną pierwsze sondażowe wyniki wyborów, a następnie odbędzie się dyskusja na ich temat z udziałem zaproszonych gości. Należy dodać, że o 21.00 poznamy jedynie sondażowe wyniki exit poll - IPSOS dla TVN, Polsat i TVP. Czym są i jak je się tworzy - o tym można przeczytać tutaj.
W poniedziałek 16 października - w godzinach przedpołudniowych - poznamy wyniki sondażu late poll - również tworzony przez firmę IPSOS. To wciąż sondaż, ale połączony z oficjalną częścią wyników (kombinacja exit poll z wynikami w tych miejscach, w których ankieterzy firmy zbierali kwestionariusze do badania). Zgodnie z deklaracjami IPSOS, dane powinny pojawić się w okolicach godziny 10.00 - 11.00 w poniedziałek.
I dopiero później można spodziewać się wyniku wyborów.
Pierwsze wyniki w poprzednich wyborach
Przyjrzyjmy się, jak wyglądała sytuacja w poprzednich latach. To pozwala odpowiedzieć na pytanie, kiedy powinniśmy spodziewać się oficjalnych danych ze strony Państwowej Komisji Wyborczej. Warto pamiętać, że po wyborach PKW organizuje konferencje, na których przedstawia wyniki cząstkowe - czyli po przeliczeniu głosów tylko z części miejsc w całym kraju.
W 2019 roku wybory parlamentarne odbyły się 13 października, a już następnego dnia, 14 października, ogłoszono ich wyniki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Sprawdzamy Wybory". Cała prawda o systemie wyborczym w Polsce. Ekspert odsłania karty
Cztery lata wcześniej, w 2015 roku, wybory miały miejsce 25 października, a oficjalne wyniki poznać mogliśmy dopiero 27 października.
Jeszcze wcześniej, w 2011 roku, wybory przeprowadzono 9 października, a oficjalne wyniki ogłoszono 11 października.
Z kolei w 2007 roku wybory zorganizowano 21 października, a Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki 23 października.
W 2005 roku, kiedy to doszło do przedterminowych wyborów, przeprowadzono je 25 września, a wyniki poznaliśmy 27 września.
Historia pokazuje, że zwykle czekamy na wyniki dwa dni.
"Nie ma możliwości ustanowienia nowego rekordu"
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, sędzia Sylwester Marciniak, w rozmowie z Polską Agencją Prasową wyraził nadzieję, że wyniki wyborów zostaną ogłoszone najpóźniej we wtorek, w godzinach przedpołudniowych.
- Ucieszyłbym się, gdyby to się udało rano, a nawet w godzinach nocnych z poniedziałku na wtorek. Ale, oczywiście, komisje muszą pracować nie tylko sprawnie, ale przede wszystkim rzetelnie - powiedział.
Sędzia Marciniak zwrócił również uwagę, że ze względu na to, że po raz pierwszy razem z wyborami do Sejmu i Senatu odbywa się referendum ogólnokrajowe, nie ma możliwości ustanowienia nowego rekordu szybkości ogłoszenia wyników głosowania.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski