Trwa ładowanie...
d1stfj9

Wybory parlamentarne 2019. Senat zaakceptował nowy Kodeks wyborczy. Bez poprawek

Senat przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego. Zmiany dotyczą stwierdzenia nieważności wyborów. Za przyjęciem noweli głosowali wszyscy parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości, przeciw - senatorowie PO-KO.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory parlamentarne 2019. Senatorowie przyjęli nowy Kodeks wyborczy (PAP, Fot: Tomasz Gzell)
d1stfj9

Nowelizacja Kodeksu wyborczego zakłada, że o ważności wyborów prezydenta, do Sejmu, Senatu i do Parlamentu Europejskiego oraz ważności referendum ogólnokrajowego rozstrzygać będzie cały skład "właściwej izby" Sądu Najwyższego - podaje rmf24.pl za PAP. Senat przyjął zmianę ustawy bez poprawek.

Opozycji nie podoba się, że o ważności wyborów będzie decydowała stworzono niedawno Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w Sądzie Najwyższym. Platforma krytykuje także wprowadzanie zmian tuż przed wyborami, co jest niezgodne z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego, oraz pospieszny tryb prac w parlamencie.

Do tej pory Kodek wyborczy mówił, że o ważności wyborów do Sejmu oraz wyboru posła, przeciwko któremu wniesiono protest, rozstrzyga Sąd Najwyższy. Przepis ten stosuje się również w razie wyborów do Europarlamentu i Senatu. Nie określono jednak składu, w jakim Sąd Najwyższy rozpoznaje te sprawy. Z kolei o ważności wyboru prezydenta rozstrzygał do tej pory Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych.

d1stfj9

Nowa Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych pojawiła się na mocy Ustawy o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia 2018 r. W jej kompetencjach zapisano rozpoznawanie protestów wyborczych i protestów przeciwko ważności referendum ogólnokrajowego oraz referendum konstytucyjnego, a także stwierdzanie ważności wyborów i referendum.

Źródło: rmf24.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1stfj9

Podziel się opinią

Share

d1stfj9

d1stfj9
Więcej tematów