Trwa ładowanie...
d26ujv2

Sejm. PiS składa projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego

W myśl nowych przepisów o ważności wyborów prezydenckich, do Sejmu, Senatu, do PE oraz ważności wyboru posła, przeciwko któremu wniesiono protest, Sąd Najwyższy będzie orzekał w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
PiS złożył nowelę Kodeksu wyborczego (zdj. ilustracyjne)
PiS złożył nowelę Kodeksu wyborczego (zdj. ilustracyjne) (East News, Fot: Krzysztof Kaniewski/REPORTER)
d26ujv2

Złożony we wtorek przez posłów PiS projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego zakłada, że Sąd Najwyższy będzie orzekał w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Dotychczas przepisy nie doprecyzowały, który organ SN ma orzekać m.in. w sprawach wyborczych. Jak wskazują autorzy projektu, ustawa o Sądzie Najwyższym rozstrzyga, że Sąd Najwyższy orzeka w składzie trzech sędziów.

Nowela zakłada także zmianę w orzekaniu ws. wyborów prezydenckich. Dotychczas ich ważność stwierdzała pełna Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych. Teraz wiążące decyzje, w myśl projektu, ma podejmować w całym składzie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

d26ujv2

Zgodnie z projektem, ustawa wchodzi w życie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Według autorów projektu zmiany legislacyjne "służą wprowadzeniu korekt w przepisach dotyczących składów Sądu Najwyższego rozpoznających sprawy z zakresu prawa wyborczego". Nowe prawo ma także mieć na celu "usprawnienie procedur oraz doprecyzowanie regulacji, które mogą budzić wątpliwości".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d26ujv2

Zobacz także: Kolejna bolesna porażka Szydło w PE. Neumann nie zostawia na niej suchej nitki

d26ujv2

Podziel się opinią

Share
d26ujv2
d26ujv2
Więcej tematów