Trwa ładowanie...

Sejm. PiS składa projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego

W myśl nowych przepisów o ważności wyborów prezydenckich, do Sejmu, Senatu, do PE oraz ważności wyboru posła, przeciwko któremu wniesiono protest, Sąd Najwyższy będzie orzekał w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.
Share
PiS złożył nowelę Kodeksu wyborczego (zdj. ilustracyjne)
PiS złożył nowelę Kodeksu wyborczego (zdj. ilustracyjne)Źródło: East News, Fot: Krzysztof Kaniewski/REPORTER
d1sb07a

Złożony we wtorek przez posłów PiS projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego zakłada, że Sąd Najwyższy będzie orzekał w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Dotychczas przepisy nie doprecyzowały, który organ SN ma orzekać m.in. w sprawach wyborczych. Jak wskazują autorzy projektu, ustawa o Sądzie Najwyższym rozstrzyga, że Sąd Najwyższy orzeka w składzie trzech sędziów.

Nowela zakłada także zmianę w orzekaniu ws. wyborów prezydenckich. Dotychczas ich ważność stwierdzała pełna Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych. Teraz wiążące decyzje, w myśl projektu, ma podejmować w całym składzie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

d1sb07a

Zgodnie z projektem, ustawa wchodzi w życie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Według autorów projektu zmiany legislacyjne "służą wprowadzeniu korekt w przepisach dotyczących składów Sądu Najwyższego rozpoznających sprawy z zakresu prawa wyborczego". Nowe prawo ma także mieć na celu "usprawnienie procedur oraz doprecyzowanie regulacji, które mogą budzić wątpliwości".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1sb07a

Zobacz także: Kolejna bolesna porażka Szydło w PE. Neumann nie zostawia na niej suchej nitki

d1sb07a

Podziel się opinią

Share
d1sb07a
d1sb07a
Więcej tematów