Sejm. PiS składa projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego
W myśl nowych przepisów o ważności wyborów prezydenckich, do Sejmu, Senatu, do PE oraz ważności wyboru posła, przeciwko któremu wniesiono protest, Sąd Najwyższy będzie orzekał w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.
Złożony we wtorek przez posłów PiS projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego zakłada, że Sąd Najwyższy będzie orzekał w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Dotychczas przepisy nie doprecyzowały, który organ SN ma orzekać m.in. w sprawach wyborczych. Jak wskazują autorzy projektu, ustawa o Sądzie Najwyższym rozstrzyga, że Sąd Najwyższy orzeka w składzie trzech sędziów.
Nowela zakłada także zmianę w orzekaniu ws. wyborów prezydenckich. Dotychczas ich ważność stwierdzała pełna Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych. Teraz wiążące decyzje, w myśl projektu, ma podejmować w całym składzie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.
Zgodnie z projektem, ustawa wchodzi w życie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Według autorów projektu zmiany legislacyjne "służą wprowadzeniu korekt w przepisach dotyczących składów Sądu Najwyższego rozpoznających sprawy z zakresu prawa wyborczego". Nowe prawo ma także mieć na celu "usprawnienie procedur oraz doprecyzowanie regulacji, które mogą budzić wątpliwości".
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl