Trwa ładowanie...

Sąd Najwyższy pierwszy raz w historii rozpatrzył skargę nadzwyczajną

Sąd Najwyższy uchylił w całości orzeczenie będące przedmiotem pierwszej rozpatrzonej skargi nadzwyczajnej. Sytuacja dotyczyła sporu spadkowego w rodzinie rolników. W tej sprawie wcześniej wydano dwa sprzeczne orzeczenia.

Sąd Najwyższy pierwszy raz w historii rozpatrzył skargę nadzwyczajnąŹródło: East News, fot: Jan Bielecki
d3fk7jj
d3fk7jj

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego uchyliła postanowienie Sądu Rejonowego w Biłgoraju z 2000 r. Wydano je na ponowny wniosek jednego ze spadkobierców. Ale SN uznał, że ten sam sąd prawomocnie rozpoznał tę samą sprawę już w 1995 r.

Takie rozwiązanie sugerował rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, który złożył skargę nadzwyczajną w sierpniu 2018 r. RPO ma prawo wystąpić ze skargą, gdy jest to w jego ocenie niezbędne dla ochrony konstytucyjnych praw i wolności obywateli.

- Wydanie przez sąd, co należy podkreślić, w tym samym składzie, kolejnego rozstrzygnięcia i to dodatkowo odmiennego niż wcześniejsze prawomocne postanowienie, samo w sobie jest niedopuszczalne - podkreślił w uzasadnieniu orzeczenia sędzia Grzegorz Żmij.

Sytuacja, którą rozpatrywał sąd, dotyczyła sytuacji spadkowej w jednej z rolniczych rodzin. Jej członkowie otrzymali zawiadomienie o postępowaniu spadkowym po zmarłej. Okazało się, że sąd na wniosek jednego z dzieci kobiety rozstrzygnął sprawę, nie biorąc pod uwagę, że wcześniej zapadło już postanowienie o spadku.

"Dopiero po kilku latach reszta rodzeństwa od notariusza dowiedziała się, że gospodarstwo rodziców zostało odziedziczone inaczej, niż sądzą" - opisywało sprawę biuro Rzecznika Spraw Obywatelskich.

d3fk7jj

Dwa sprzeczne postanowienia spadkowe spowodowały, że stało się niemożliwe np. uregulowanie spraw majątkowych na wypadek śmierci ojca.

Instytucja skargi nadzwyczajnej została wprowadzona nową ustawą o SN i weszła w życie 3 kwietnia 2018 r.

Zobacz także: Współpraca z PiS? Janina Ochojska odpowiada

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3fk7jj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fk7jj
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj