Trwa ładowanie...

Wybory parlamentarne 2019. PiS z samodzielnym rządem, cztery partie w Sejmie

Wybory parlamentarne coraz bliżej. Gdyby głosowanie odbywało się w tych dniach, to Prawo i Sprawiedliwość wygrałoby znaczącą przewagą głosów - wynika z najnowszego badania preferencji wyborczych Polaków.

Wybory parlamentarne 2019. PiS z samodzielnym rządem, cztery partie w SejmieŹródło: East News, fot: Tomasz Jastrzębowski
dx8y28n
dx8y28n

Chęć głosowania na partię Jarosława Kaczyńskiego zadeklarowało ponad 48 proc. uczestników sondażu pracowni Estymator dla dorzeczy.pl. To wzrost o 0,9 proc. w porównaniu z poprzednim ich badaniem. Jak zauważa serwis, taki wynik PiS oznacza samodzielne rządy partii Jarosława Kaczyńskiego.

Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z wynikiem 27,9 proc. i wzrostem o 0,5 pkt proc. Na trzecim miejscu znalazła się Lewica z 13,2 proc. poparcia (wzrost o 0,3 pkt proc. w stosunku do poprzedniego badania).

Próg wyborczy przekroczyłaby jeszcze tylko Koalicja Polska, na którą wskazało 6,1 proc. ankietowanych (tu spadek o 0,8 pkt. proc.).

.
Źródło: .

Zobacz też: Kaczyński w kolejce na operacje kolana. Nowacka złapała się za głowę

250 miejsc dla PiS

Do parlamentu reprezentantów nie wprowadziłaby Konfederacja (3,6 proc. oparcia przy spadku o 0,3 pkt proc.). Na inne partie wskazało 1,1 proc. ankietowanych. Wyniki uwzględniają tylko osoby, które wyraziły zamiar udziału w wyborach

dx8y28n

Przekładając te wyniki na mandaty, PiS miałby w Sejmie 250 miejsc, KO - 140, Lewica - 53, a Koalicja Polska - 16, a jeden mandat przypadłby mniejszości niemieckiej - zauważa dorzeczy.pl.

Z badania wynika także, że frekwencja wyborcza wyniosłaby 56 proc.

Badanie przeprowadzono metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI 17-19 września 2019 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1022 dorosłych osób.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dx8y28n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dx8y28n
Więcej tematów