Trwa ładowanie...
d4layc7

Wybory parlamentarne 2019. Oficjalnie ruszyła kampania wyborcza

W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane postanowienie prezydenta w sprawie zarządzenia wyborów do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, które odbędą się 13 października. Formalnie kampania wyborcza zatem ruszyła w piątek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
03.03.2019 Gdansk Przedterminowe wybory prezydenta Gdanska Nz komisja wyborczaFot. Wojciech Strozyk/REPORTER
03.03.2019 Gdansk Przedterminowe wybory prezydenta Gdanska Nz komisja wyborczaFot. Wojciech Strozyk/REPORTER (East News)
d4layc7

24 sierpnia mija zaś termin na rejestrację komitetów. 3 września natomiast mija termin na zgłaszanie list kandydatów na posłów oraz kandydatów na senatorów.

wybory prezydent.pl
wybory

Najważniejsze fakty wyborcze

d4layc7

Pierwszą czynnością wyborczą, przed którą stoją komitety, chcące wziąć udział w wyborach, jest - jak przypomina PAP - zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetu wyborczego. Termin na złożenie takiego zawiadomienia upływa zgodnie z kalendarzem wyborczym 24 sierpnia, a ponieważ jest to sobota, zatem w praktyce do 26 sierpnia jest czas na złożenie takiego zawiadomienia.

Komitety wyborcze mogą tworzyć partie polityczne, koalicje partii i wyborcy. Aby uczestniczyć w podziale mandatów do Sejmu, komitety wyborcze partii i komitety wyborcze wyborców muszą przekroczyć 5 proc. próg wyborczy w skali kraju; próg wyborczy dla komitetów wyborczych koalicji wynosi 8 proc.

d4layc7

Subwencja z budżetu państwa przysługuje tylko partiom politycznym; nie otrzyma jej komitet wyborczy wyborców. Subwencja przysługuje partiom, których komitety uzyskały co najmniej 3 proc. głosów w wyborach do Sejmu i partiom, które wchodziły w skład koalicji, jeśli komitet koalicyjny uzyskał co najmniej 6 procent ważnych głosów w wyborach do Sejmu. Subwencja przysługująca koalicji dzielona jest na rzecz partii wchodzących w jej skład w proporcjach określonych w umowie zawiązującej koalicję wyborczą.

Wszystkim komitetom, bez względu, czy jest to komitet partyjny, koalicyjny czy komitet wyborczy wyborców, za każdy uzyskany mandat posła i senatora przysługuje dotacja podmiotowa. Dotacja jest wypłacana jednorazowo.

Od momentu zarejestrowania komitetu wyborczego może on rozpocząć zbieranie podpisów pod listami kandydatów. Termin na zgłaszanie list kandydatów na posłów oraz kandydatów na senatorów mija we wtorek 3 września.

d4layc7

Lista kandydatów na posłów - zgodnie z Kodeksem wyborczym - powinna być poparta podpisami co najmniej 5 tys. wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu wyborczym. Komitet wyborczy, który zgłosił listy kandydatów w co najmniej w połowie okręgów wyborczych, dalsze listy może zgłaszać bez podpisów.

Zgłoszenie kandydata na senatora powinno być poparte podpisami co najmniej 2 tys. wyborców z danego okręgu wyborczego.

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października

Źródło: PAP/RMF

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4layc7

Podziel się opinią

Share

d4layc7

d4layc7
Więcej tematów