Trwa ładowanie...

Wybory parlamentarne 2019. Oficjalnie ruszyła kampania wyborcza

W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane postanowienie prezydenta w sprawie zarządzenia wyborów do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, które odbędą się 13 października. Formalnie kampania wyborcza zatem ruszyła w piątek.

Wybory parlamentarne 2019. Oficjalnie ruszyła kampania wyborczaŹródło: East News
d28mqc1
d28mqc1

24 sierpnia mija zaś termin na rejestrację komitetów. 3 września natomiast mija termin na zgłaszanie list kandydatów na posłów oraz kandydatów na senatorów.

prezydent.pl
Źródło: prezydent.pl, fot: prezydent.pl

Najważniejsze fakty wyborcze

Pierwszą czynnością wyborczą, przed którą stoją komitety, chcące wziąć udział w wyborach, jest - jak przypomina PAP - zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetu wyborczego. Termin na złożenie takiego zawiadomienia upływa zgodnie z kalendarzem wyborczym 24 sierpnia, a ponieważ jest to sobota, zatem w praktyce do 26 sierpnia jest czas na złożenie takiego zawiadomienia.

Komitety wyborcze mogą tworzyć partie polityczne, koalicje partii i wyborcy. Aby uczestniczyć w podziale mandatów do Sejmu, komitety wyborcze partii i komitety wyborcze wyborców muszą przekroczyć 5 proc. próg wyborczy w skali kraju; próg wyborczy dla komitetów wyborczych koalicji wynosi 8 proc.

Subwencja z budżetu państwa przysługuje tylko partiom politycznym; nie otrzyma jej komitet wyborczy wyborców. Subwencja przysługuje partiom, których komitety uzyskały co najmniej 3 proc. głosów w wyborach do Sejmu i partiom, które wchodziły w skład koalicji, jeśli komitet koalicyjny uzyskał co najmniej 6 procent ważnych głosów w wyborach do Sejmu. Subwencja przysługująca koalicji dzielona jest na rzecz partii wchodzących w jej skład w proporcjach określonych w umowie zawiązującej koalicję wyborczą.

d28mqc1

Wszystkim komitetom, bez względu, czy jest to komitet partyjny, koalicyjny czy komitet wyborczy wyborców, za każdy uzyskany mandat posła i senatora przysługuje dotacja podmiotowa. Dotacja jest wypłacana jednorazowo.

Od momentu zarejestrowania komitetu wyborczego może on rozpocząć zbieranie podpisów pod listami kandydatów. Termin na zgłaszanie list kandydatów na posłów oraz kandydatów na senatorów mija we wtorek 3 września.

Lista kandydatów na posłów - zgodnie z Kodeksem wyborczym - powinna być poparta podpisami co najmniej 5 tys. wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu wyborczym. Komitet wyborczy, który zgłosił listy kandydatów w co najmniej w połowie okręgów wyborczych, dalsze listy może zgłaszać bez podpisów.

Zgłoszenie kandydata na senatora powinno być poparte podpisami co najmniej 2 tys. wyborców z danego okręgu wyborczego.

d28mqc1

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października

Źródło: PAP/RMF

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d28mqc1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28mqc1
Więcej tematów