Trwa ładowanie...
do986cj

Zmiany w rządzie i Sejmie. To Jarosław Kaczyński jednoosobowo zdecydował o awansach Witek i Kamińskiego

Elżbieta Witek nowym marszałkiem Sejmu. Mariusz Kamiński nowym ministrem spraw wewnętrznych i administracji. Te dwa wybory wynikają z jednoosobowej decyzji Jarosława Kaczyńskiego. Premier nie miał przy tym wiele do powiedzenia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jarosław Kaczyński, Elżbieta Witek i Mariusz Kamiński
Jarosław Kaczyński, Elżbieta Witek i Mariusz Kamiński (East News, Fot: Zbyszek Kaczmarek)
do986cj

– Nie znam innego takiego przypadku, żeby minister-koordynator służb specjalnych zostawał jednocześnie szefem ministerstwa spraw wewnętrznych – mówi Wirtualnej Polsce Grzegorz Schetyna o "mianowaniu" Mariusza Kamińskiego na szefa MSWiA.

– Widać, że to działanie nieprzygotowane, nerwowe, nieprzemyślane – dorzuca lider PO [w przeszłości sam był szefem MSWiA, a kolejni szefowie tego resortu za rządów PO, jak Jacek Cichocki czy Bartłomiej Sienkiewicz, także koordynowali służby specjalne - przyp. red.].

– Pana zdaniem to kontrowersyjna nominacja? – dopytujemy Schetynę.

do986cj

– Wie pan... Kontrowersyjna to by była, gdyby szefem służb specjalnych został Maciej Wąsik – odpowiada polityk.

Tak się jednak nie stanie.

CZYTAJ TEŻ: Piotr Witwicki: "Odejścia za zasługi, dymisje za sukcesy" (Opinia)

Lata wierności i pracy

do986cj

Mariusz Kamiński – legendarny szef CBA z czasów pierwszych rządów PiS, a później kilka lat w rządach PO-PSL – zostanie nowym ministrem spraw wewnętrznych i administracji. Ale jednocześnie – jak słyszymy – utrzyma władzę nad służbami specjalnymi.

– Będzie miał w rękach potężne narzędzia i wpływy – przekonuje polityk PiS znający kulisy zmian w rządzie. – Mariusz został doceniony za lata wierności i pracy.

Kamiński to wybór Kaczyńskiego. To prezes PiS – zdradzają nasi rozmówcy – jednoosobowo zdecydował, że to właśnie obecny koordynator ds. służb będzie nowym ministrem spraw wewnętrznych.

– Kaczyński ogromnie Kamińskiego ceni. I ufa. Mimo wielu historii, jakie krążą wokół Maria – twierdzą rozmówcy WP.

do986cj

Jedną z tych niedawnych jest ta, zgodnie z którą to Zbigniew Ziobro i Mariusz Kamiński mieli mieć największy interes w tym, by ujawniona jesienią przez Onet "afera taśmowa" z udziałem Mateusza Morawieckiego (nagrania z Sowy i Przyjaciół z czasów rządów PO-PSL) najbardziej osłabiła samego premiera – a nie obóz Zjednoczonej Prawicy.

W PiS nikt nie ukrywa też, że obecny szef rządu dążył do pozbycia się Mariusza Kamińskiego z funkcji koordynatora ds. służb. Ale wysiłki te spełzły na niczym – Jarosław Kaczyński nigdy na to nie pozwolił.

Teraz wynagrodził byłego szefa CBA nową, bardzo wpływową funkcją. To największy awans w politycznym życiu Mariusza Kamińskiego.

Awans, na który długo czekał.

PiS East News
PiS (East News, Fot: Andrzej Iwanczuk)

Awanse i degradacje z woli prezesa

do986cj

Wybór Elżbiety Witek na marszałka Sejmu zaś to realizacja scenariusza, o którym pisaliśmy już w WP – że Jarosław Kaczyński będzie chciał postawić na kobietę. Pierwszym wyborem – wedle naszych informacji – miała być Małgorzata Wassermann, ale ta się nie zgodziła. Zdecydowano się postawić na Witek.

PiS Twitter/PiS
PiS (Twitter/PiS, Fot: pis)

I niemal wszyscy w partii uważają, że to wybór – jak stwierdził Marek Suski – "doskonały".

Oczywiście zadowolona jest Beata Szydło i skupiona wokół niej "frakcja", w której marszałek Witek jest jedną z ważniejszych postaci. Prezes – stawiając na Witek właśnie – pozwolił poczuć się Szydło usatysfakcjonowaną.

do986cj

Kaczyński – podobnie jak w przypadku Marka Kuchcińskiego – jednoosobowo decyduje tu o awansach i degradacjach. Nie ma ani jednego polityka PiS, który przedstawiłby inną wersję wydarzeń.

A czy to ruch nieprzemyślany, jak mówił nam Schetyna? – Bynajmniej – przekonuje nas w Sejmie jeden z posłów. – Ja w ogóle uważam, że po tym całym bajzlu dostaniemy kopa do przodu. Prezes to wszystko wreszcie poukładał.

PiS East News
PiS (East News, Fot: East News)

Michał Wróblewski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

do986cj

Podziel się opinią

Share
do986cj
do986cj
Więcej tematów