Trwa ładowanie...

Wybory parlamentarne 2019. Niemal ćwierć miliona Polaków dopisało się do spisów. Dane PKW

Przed wyborami parlamentarnymi do spisu wyborców dopisało się niemal 250 tys. osób - wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej. Polacy pobrali też ponad 155 tys. zaświadczeń o prawie do głosowania, czyli o ok. 10 tys. więcej, niż 4 lata temu.
Share
Wybory parlamentarne 2019. Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wiesław Kozielewicz oraz sekretarz PKW Magdalena Pietrzak
Wybory parlamentarne 2019. Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wiesław Kozielewicz oraz sekretarz PKW Magdalena PietrzakŹródło: PAP, Fot: Tomasz Gzell
d8kjmhq

Przed wyborami parlamentarnymi do spisu wyborców dopisało się dokładnie 242 867 osób - poinformował sędzia Wiesław Kozielewicz, szef PKW. Dodał, że na głosowanie korespondencyjne zdecydowało się ok. 1,5 tys. wyborców, a za pomocą pełnomocnika - 17,7 tys.

Wydano też ponad 155 tys. zaświadczeń o prawie do głosowania, dzięki którym można głosować w dowolnej komisji w kraju oraz na statku lub placówce konsularnej w przypadku wyjazdu zagranicznego. Cztery lata temu takich zaświadczeń wydano ok. 145 tys.

PKW poinformowała, że łącznie do oddania głosu uprawnionych jest 30 111 281 wyborców. W wielu miastach do spisu wyborców dopisało się trzy razy więcej osób niż w 2015 r.

d8kjmhq

Zobacz też: Czy na pewno wiesz, jak oddać ważny głos? Krótki poradnik

W niedzielnych wyborach parlamentarnych wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. Łącznie o mandat w Sejmie ubiega się 5,1 tys. kandydatów. To średnio 11 osób walczących o jeden mandat poselski.

W wyborach do Senatu zarejestrowano 278 kandydatów. W tym przypadku średnio o jeden mandat walczy 3 kandydatów.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d8kjmhq

Podziel się opinią

Share
d8kjmhq
d8kjmhq
Więcej tematów