Trwa ładowanie...
d4fy8ax

Wybory parlamentarne 2019. Najstarszych kandydatów wystawił PiS, a najlepiej wykształconych Koalicja Obywatelska

Przeciętny lider listy ogólnopolskiej komitetu wyborczego w jesiennych wyborach parlamentarnych to 49-letni mężczyzna z wyższym wykształceniem i legitymacją partyjną - wynika z analizy liderów list pięciu ogólnopolskich komitetów wyborczych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory parlamentarne 2019. Średnia wieku wśród jedynek na listach to 49 lat
Wybory parlamentarne 2019. Średnia wieku wśród jedynek na listach to 49 lat (PAP, Fot: Leszek Szymański)
d4fy8ax

Najstarszych kandydatów na jedynkach wystawił PiS - tutaj średnia wieku to 54 lata. Rekord wieku biją Antoni Macierewicz (71 lat) i Jarosław Kaczyński (70 lat). Najmłodszym kandydatem jest 33-letni Rafał Bochenek, były rzecznik rządu - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Najmłodszych kandydatów wystawiła Konfederacja. Tu średnia wieku jedynek wynosi niecałe 41 lat. Najmłodszy kandydat Jakub Mierzejewski ma 23 lata. Najwięcej startujących z pierwszego miejsca mieści się w przedziale 31-40 lat. Zdaniem socjologa dr. Adama Gendźwiłła z UW wynika to z tego, że na Konfederację głosują dużo młodsi ludzie niż na PiS.

- Elity często dobrze odwzorowują strukturą własne elektoraty - uważa socjolog.

d4fy8ax

Jedynki Koalicji Obywatelskiej oraz PSL-Koalicji Polskiej są średnio nieco młodsze niż w PiS (ponad 51 lat). Z kolei wśród jedynek Lewicy średnia wieku wynosi ponad 45 lat.

Wybory parlamentarne 2019. Kobiety na listach

Najmniej sfeminizowaną partią jest Konfederacja. Na jedynkach znalazły się tylko 2 kobiety i aż 39 mężczyzn Tylko trochę lepiej jest w PiS, gdzie z pierwszych miejsc startuje 8 kobiet i 33 mężczyzn.

infogram.com

Pod tym względem najlepiej jest w Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. Oba komitety postawiły 14 kobiet i 27 mężczyzn na pierwszych miejscach.

d4fy8ax

Politolog Anna Materska-Sosnowska podkreśla, że po lewicowej partii spodziewałaby się lepszego wyniku.

- Bijemy się w piersi. Postaramy się, by kobiet na jedynkach było więcej w kolejnych wyborach - deklaruje Anna Maria Żukowska, rzeczniczka Lewicy.

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"

d4fy8ax

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4fy8ax

Podziel się opinią

Share

d4fy8ax

d4fy8ax
Więcej tematów