Wybory kopertowe. Banaś zapowiada kolejne zawiadomienia. "Chodzi o przestępstwa urzędnicze" na najwyższym szczeblu
Jak przekazał w czwartek w RMF FM prezes NIK Marian Banaś, będzie zawiadomienie do prokuratury dot. możliwości popełnienia przestępstw przez przedstawicieli najwyższych urzędów państwowych. To ciąg dalszy raportu opublikowanego tydzień temu przez Najwyższą Izbę Kontroli ws. organizacji prezydenckich wyborów kopertowych, które nie doszły do skutku, a kosztowały ponad 76 mln zł.
W czwartek w RMF FM Marian Banaś przekazał nowe informacje ws. sytuacji związanej z publikacją raportu ws. wyborów kopertowych. Zapytany o kolejne zawiadomienia w tej sprawie odpowiedział, że NIK jest w trakcie analizy dotychczas zebranych materiałów.
Raport NIK ws. wyborów kopertowych. Marian Banaś podaje nowe informacje
- Zgodnie z tym, co zapowiedzieliśmy, musimy dokładnie przeanalizować stanowiska, które do nas wpłynęły z Ministerstwa Aktywów Państwowych, z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, żeby podjąć odpowiednie decyzje. Jesteśmy zbyt poważną instytucją państwową, niezależną, bezstronną, rzetelną, abyśmy zbyt pochopnie działali, niefrasobliwie. W związku z czym, po głębokiej analizie podejmiemy decyzję w najbliższych dniach – powiedział w RMF FM szef Najwyższej Izby Kontroli.
Natomiast zapytany o to, czy decyzja o kolejnych zawiadomieniach jest już definitywnie przesądzona odpowiedział, że sprawa "idzie w tym kierunku".
ZOBACZ: Jarosław Kaczyński o nowym RPO. Jarosław Sellin zdradza "wewnętrzną umowę"
Banaś: zawiadomienie będzie dotyczyć trzech jednostek
Prezes NIK nie chce jeszcze na tym etapie podawać konkretnych nazwisk. Wskazał jednak konkretne jednostki, które znajdą się w zawiadomieniu.
- Na ten moment to ja jeszcze nie mogę powiedzieć, czy to przypiszemy konkretnej osobie, natomiast na pewno, jeśli chodzi o te podmioty, czyli Kancelarię Premiera Rady Ministrów, czy Ministerstwo Aktywów Państwowych, czy MSWiA, na pewno te trzy jednostki będą objęte tym zawiadomieniem - przyznał Banaś. Wskazał również czego może dotyczyć jego treść.
- Raczej chodzi o przestępstwa urzędnicze, bo tutaj mamy do czynienia z kwestią nadzoru i organizowaniem pewnych czynności, więc raczej w tym kierunku, jeśli już zostaną dopracowane, to tak będą potraktowane te zawiadomienia - przekazał w rozmowie z RMF FM szef Najwyższej Izby Kontroli.
Raport NIK ws. wyborów kopertowych
Tydzień temu prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś opublikował raport dot. prezydenckich wyborów kopertowych, które miały się odbyć 10 maja 2020 roku. Przypomnimy, że wybory kopertowe, które ostatecznie się nie miały miejsca kosztowały polskich podatników ponad 76 milionów złotych, a w raporcie NIK zostały ujawnione liczne nieprawidłowości ze strony urzędników państwowych.
Szef NIK w dniu publikacji raportu stwierdził też, że "nie było podstaw prawnych do tego, żeby premier wydawał jakiekolwiek polecenia ws. realizacji wyborów przez Pocztę Polską i PWPW”, w związku z czym NIK złożyła do tej pory dwa zawiadomienia do prokuratury.
Źródło: RMF FM