Trwa ładowanie...

Wybory do Europarlamentu – 2019. Sprawdź, kiedy dokładnie odbędą się wybory i czym jest Parlament Europejski

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 zbliżają się wielkimi krokami. Sprawdź, na jakich zasadach odbędą się wybory i na kiedy będziemy mogli głosować.

Wybory do Europarlamentu – 2019. Sprawdź, kiedy dokładnie odbędą się wybory i czym jest Parlament EuropejskiŹródło: flickr.com, fot: Eoghan OLionnain
d1egwcr
d1egwcr

Wybory do Europarlamentu 2019

Parlament Europejski to organ doradczy i kontrolny, który współtworzy prawo w Unii Europejskiej. Został stworzony jako jednoizbowy odpowiednik parlamentów krajowych na szczeblu wspólnotowym. Posłów do Parlamentu Europejskiego wybierają na 5 lat wszyscy obywatele Unii. Wybory te odbywają się na przestrzeni kilku dni we wszystkich krajach wspólnoty i są powszechne, bezpośrednie oraz proporcjonalne. W tym roku wybory odbędą się w dniach 23 – 26 maja, a w Polsce będzie to niedziela, 26 maja. Podobnie jak w parlamentach krajowych, w Parlamencie Europejskim posłowie są skupieni w ponadnarodowych frakcjach politycznych. Każda taka grupa musi zrzeszać przynajmniej 25 deputowanych, pochodzących z przynajmniej ¼ aktualnej liczby państw członkowskich.

Wybory do Parlamentu Europejskiego - frakcje

W kadencji 2014 – 2019 w Parlamencie Europejskim istnieje 8 frakcji oraz są również europosłowie niezrzeszeni. Największa jest EPP - Grupa Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) utworzona przez Europejską Partię Ludową i zrzeszająca 219 eurodeputowanych, w tym 22 osoby z Polski. Drugie miejsce zajmuje licząca 189 posłów Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim (S&D) stworzona przez Partię Europejskich Socjalistów (PES). Poza tym największe frakcje to Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR) – 71 członków i Grupa Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) – 68 członków. W Parlamencie Europejskim działają także: Zjednoczona Lewica Europejska – Nordycka Zielona Lewica (GUE/NGL) – 52 posłów, Grupa Zielonych / Wolne Przymierze Europejskie (G/EFA) – 51 posłów, Grupa Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej (EFDD) – 44 posłów. Najmniejszą frakcją w obecnej kadencji jest Grupa Europa Narodów i Wolności (ENF) zrzeszająca 36 eurodeputowanych.

Każde Państwo Członkowskie otrzymuje, w zależności od liczby ludności, nie mniej niż 6 i nie więcej niż 96 mandatów. Łącznie w latach 2015 – 2019 Parlament Europejski liczył 751 europosłów. Obecnie w związku z Brexitem, o ile Wielka Brytania nie zorganizuje wyborów, nowy Parlament Europejski zmniejszy się do 705 deputowanych, przy czym Polsce przypadną 52 mandaty.

Główne zadania Parlamentu Europejskiego

Członkowie Parlamentu na co dzień pracują w 20 komisjach stałych w Brukseli. Raz w miesiącu odbywają się też tygodniowe sesje plenarne, w jednej z siedzib Parlamentu Europejskiego - w Strasburgu lub w Brukseli. Najważniejsze uprawnienia Parlamentu Europejskiego to zatwierdzanie budżetu Unii, kontrola pracy Komisji Europejskiej, podejmowanie inicjatyw ustawodawczych, zatwierdzanie wniosków o przystąpienie do Unii oraz umów z państwami pozaunijnymi. Parlament Europejski ma też prawo w całości rozwiązać Komisję Europejską.

Materiał edukacyjny został przygotowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

d1egwcr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1egwcr
Więcej tematów